Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu wyniósł 50,5 pkt. wobec 51,4 pkt. w sierpniu i wobec prognozy 51,5 pkt.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2018 roku wzrosły o 1,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług we wrześniu wzrosły rdr o 1,9 proc., zaś mdm wzrosły o 0,2 proc.

W środę dwudniowe, decyzyjne posiedzenie zakończy Rada Polityki Pieniężnej.

"Opublikowany dziś wstępny szacunek wrześniowego wskaźnika CPI nie będzie mieć wpływu na środową decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Inflacja wciąż utrzymuje się w dolnym paśmie odchyleń od celu NBP, a z kolei inne dane, dotyczące nastrojów w przemyśle (wskaźnik PMI) pokazują coraz wyraźniej spowalnianie polskiej gospodarki. RPP w takich warunkach będzie podtrzymywać dotychczasową „łagodną” retorykę i zapewniać o długotrwałej stabilizacji stóp procentowych" - napisała w komentarzu Monika Kurtek z Banku Pocztowego.

"Posiedzenie RPP naszym zdaniem nic nie zmieni. Jeśli w kolejnych miesiącach CPI nadal będzie opierać się negatywnemu efektowi bazy z II poł. 2017 r., może nasilić się dyskusja w Radzie o potrzebie podwyżki stóp w przyszłym roku" - uważają z kolei analitycy Santander Bank Polska.

W poniedziałek po sesji grupa LPP planuje przedstawić szacunkowe wyniki za trzeci kwartał. Konsensus opracowany przez PAP Biznes zakłada, że zysk netto jednostki dominującej w III kwartale wyniósł 72,4 mln zł (-15 proc. rdr), natomiast EBIT wyniósł 99,1 mln zł (-3,9 proc. rdr).

**********************

W UBIEGŁYM TYGODNIU

Na przestrzeni pięciu ostatnich sesji WIG20 zyskał 1,2 proc. i zakończył tydzień na poziomie 2.285,1 pkt., a mWIG40 na poziomie 4.168,97 pkt., czyli o 2,4 proc. wyżej niż poziom zamknięcia z zeszłego piątku. W całym tygodniu WIG wzrósł o 1,3 proc., a sWIG80 stracił na wartości 1 proc.

Złoty umocnił się o niecałe 0,4 proc. w relacji do euro, do amerykańskiego dolara zaś stracił 0,9 proc.

W minionym tygodniu GUS podał, że stopa bezrobocia w sierpniu 2018 roku wyniosła 5,8 proc. wobec 5,9 proc. w lipcu. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu utrzymała się na poziomie 5,9 proc.

W piątek Ministerstwo Finansów podało, iż w czwartym kwartale planuje trzy przetargi obligacji z łączną podażą między 11-22 mld zł. W październiku resort planuje przeprowadzenie dwóch przetargów - 4 października MF zaoferuje papiery o wartości 3-6 mld zł, zaś na aukcji 26 października ministerstwo zaoferuje zestaw papierów o wartości 5-10 mld zł. (PAP Biznes)