Jak podkreśliła w poniedziałek Małgorzata Popławska, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego, który zarządza tamtejszą specjalną strefą ekonomiczną, decyzja wydana spółce Valeo Autosystemy jest pierwszą decyzją o wsparciu inwestycji na podstawie nowych przepisów regulujących zasady zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców.

„Tym samym program pomocy państwa polskiego skierowany do przedsiębiorców podejmujących nowe inwestycje – znany pod nazwą Polska Strefa Inwestycji – stał się faktem” - zaznaczyła Popławska.

Firma Valeo Autosystemy produkująca wymienniki ciepła oraz kompletne moduły chłodzenia do samochodów osobowych, zarówno bezpośrednio dla producentów samochodów, jak i na rynek części zamiennych zadeklarowała, że w ciągu trzech lat zainwestuje w Chrzanowie 179 mln zł i zatrudni 119 osób.

„Jest to duży inwestor w naszym regionie, który po raz kolejny zaufał Małopolsce i zdecydował się na reinwestycję” - podkreśliła Popławska.

Jego najnowsza inwestycja – zaznaczyła - zwiększy zdolności produkcyjne zakładu w Chrzanowie. „Jest to średnie miasto, uznane za takie, które traci funkcje społeczno-gospodarcze. Taka lokalizacja inwestycji stanowi dodatkową przesłankę, by otrzymać wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji” - podkreśliła wiceprezes KPT.

Przypomniała, że ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która weszła w życie w połowie tego roku zasadniczo zmieniła zasady przyznawania zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców, dając możliwość inwestowania w dowolnym miejscu na terenie całego kraju, a nie – jak dotychczas – jedynie na terenach objętych specjalną strefą ekonomiczną.

Krakowski Park Technologiczny, który wcześniej zarządzał specjalną strefą ekonomiczną, w tej chwili przejął obowiązki zarządzania Polską Strefą Inwestycji na terenie województwa małopolskiego i powiatu jędrzejowskiego, i wydaje decyzje o wsparciu dla inwestorów na tych obszarach.

„Jest to niewątpliwie atrakcyjna zmiana i zachęta inwestycyjna dla wielu firm, które chciałyby skorzystać z tego typu wsparcia. Od chwili pojawienia się nowej ustawy odwiedzamy powiaty i gminy, gdzie spotykamy się z samorządami i inwestorami, prezentując im nowe zasady wsparcia dla inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Mamy nadzieję, że szybko zaowocuje to kolejnymi decyzjami o wsparciu” - dodała wiceprezes KPT.

Valeo Autosystemy od 2013 r. posiada zakłady produkcyjne mieszczące się w Skawinie i Chrzanowie w Małopolsce. Koncern zainwestował łącznie do tej pory ponad 650 mln zł i zatrudnił 700 osób.(PAP)

autor: Rafał Grzyb