Soloch zauważył, że polityka Rosji wpływa na debatę o bezpieczeństwie, Polski, regionu i Europy, a także świata. "Ambicje Rosji są wyzwaniem nie tylko dla Polski i regionu, ale mają wymiar globalny, co wynika z globalnych celów Rosji, która podejmuje próby podważenia światowego porządku bezpieczeństwa" – powiedział szef BBN.

Wyraził przekonanie, że prezydent Rosji Władimir Putin "konsekwentnie realizuje plan" odbudowy mocarstwowej pozycji Rosji i jest gotów wykorzystywać przy tym słabości państw zachodnich. "Dlatego ważna jest nasza jedność w ramach całej demokratycznej wspólnoty Zachodu” – podkreślił. Dodał, że utrzymanie więzi transatlantyckich jest ważne dla NATO i bezpieczeństwa wschodniej flanki, ale i dla całej Europy. "Ewentualne wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej traktujemy jako inwestycję w bezpieczeństwo całego regionu, Sojuszu, Unii Europejskiej i całego kontynentu" – zaznaczył szef BBN.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz opowiedział się za wykorzystaniem doświadczeń z polityki Partnerstwa Wschodniego wobec zachodnich Bałkanów w działaniach wspierających prozachodnie aspiracje Gruzji i Ukrainy.

Prezes Fundacji Pułaskiego Zbigniew Pisarski podkreślił, że partnerem tegorocznej edycji WSF jest Litwa, obchodząca tak jak Polska stulecie odzyskania niepodległości. Podkreślił rolę Litwy we wspólnocie transatlantyckiej.

>>> Czytaj też: Nowe helikoptery dla wojska tylko na papierze