O swoich planach dotyczących zieleni Płażyński mówił w czwartek na briefingu prasowym w Gdańsku-Wrzeszczu.

Zadeklarował, że o ponad 170 hektarów zwiększy się w Gdańsku powierzchnia terenów zieleni miejskiej. Oznacza to utworzenie 13 nowych parków w Gdańsku, w tym małych "parków kieszonkowych" i rozbudowa trzech istniejących. Wśród nowych parków będzie m.in. Park Ujeścisko o powierzchni ponad 80 hektarów w południowej części miasta.

"Chcemy też na wzór wrocławski stworzyć w ramach budżetu obywatelskiego odrębny budżet zielony" - mówił Płażyński.

Zapowiedział także wprowadzenie zapisów do planów zagospodarowania przestrzennego w mieście o minimum 40 procent terenów czynnych biologicznie.

Na wcześniejszym briefingu prasowym w czwartek Płażyński przedstawił swoje pomysły dotyczące komunikacji między dzielnicą Osowa, położoną za Obwodnicą Trójmiejską, a Oliwą i resztą miasta.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy zaproponował wykorzystanie istniejących poboczy ulicy Spacerowej do poszerzenia jezdni i utworzenia na jej środku buspasa o zmiennym kierunku ruchu, funkcjonującego w taki sposób, aby w godzinach porannych, autobusy mogły nim przejechać w kierunku Oliwy, a w godzinach popołudniowych w stronę Osowy.

"To rozwiązanie znane nie tylko ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, ale też z powodzeniem funkcjonujące w Europie, na przykład w Hamburgu" - wyjaśnił podczas briefingu architekt Andrzej Sotkowski, który w gabinecie Płażyńskiego ma pełnić funkcję wiceprezydenta do spraw polityki przestrzennej.

Zdaniem Płażyńskiego, potrzebna jest także budowa kładki pieszo-rowerowej przez obwodnicę, mającej zapewnić wygodny dostęp dla mieszkańców Osowy do centrum handlowego, leżącego po drugiej stronie obwodnicy. "Kładka ta stałaby się również początkiem nowej trasy rowerowej, łączącej Osowę z Pasem Nadmorskim. Po wjeździe do Oliwy trasa przebiegałaby poprzez nowy tunel pod torami przy dworcu PKP, bądź przy ulicy Piastowskiej, a następnie przechodziłaby poprzez pasy rowerowe na ulicy Krzywoustego i tunel pod ulicą Chłopską, na którym zostałyby dobudowane pochylnie" - nadmienił.

W wyborach 21 października na prezydenta Gdańska, ubiegający się o reelekcję prezydent miasta Paweł Adamowicz (komitet "Wszystko dla Gdańska") uzyskał 36,97 proc. poparcia, a Kacper Płażyński otrzymał 29,68 proc. głosów. Obaj kandydaci zmierzą się 4 listopada w drugiej turze wyborów. (PAP)

autor: Robert Pietrzak