Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,76 proc., do 25 461,7 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,56 proc. i wyniósł 2738,31 pkt. Natomiast w dół o 0,38 proc. poszedł Nasdaq Comp., który zakończył sesję z 7328,85 pkt.

Kurs Berkshire Hathaway rósł o ponad 5 proc. Należąca do Warrena Buffetta spółka inwestycyjna poinformowała w sobotę, że w sierpniu przeznaczyła 928 mln dolarów na skup akcji własnych.

Drożały akcje największych banków, w tym JP Morgan Chase, Citigroup oraz Bank of America.

W górę szły też notowania koncernów paliwowych, w tym Chevron, który zyskał ponad 4 proc. po tym, jak analitycy Credit Suisse podniósł rekomendację dla akcji tej spółki do "powyżej rynku" z "neutralnie".

Zniżkom na Wall Street przewodził sektor IT.

Akcje Apple spadały o 3,5 proc. po tym, jak analitycy Rosenblatt Securities obniżyli rekomendację dla spółki do "neutralnie" z "kupuj". W piątek analogiczny raport opublikowali analitycy BofA/ML. W obu przypadkach powodem do cięcia zalecenia inwestycyjnego był rozczarowujący raport za III kwartał producenta iPhone'ów.

Amazon spadł o 3,5 proc., Alphabet zniżkował o blisko 3 proc., Facebook spadł o 2 proc., a Netflix tracił niecały 1 proc.

Inwestorzy czekają na wtorkowe uzupełniające wybory do Senatu i Izby Reprezentantów ("midterm" - w połowie kadencji prezydenckiej), które będą postrzegane jako swoiste referendum w sprawie polityki prowadzonej przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA w październiku spadł do 60,3 pkt., w porównaniu z 61,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 59,1 pkt.(PAP)