"Zainteresowanie najemców powierzchnią biurową w Polsce będzie utrzymywało się na wysokim poziomie. Nowe firmy interesują się nie tylko rynkiem stołecznym, ale również rynkami regionalnymi, a dotychczasowi najemcy renegocjują swoje umowy i często są zainteresowani powiększeniem wynajmowanej powierzchni" - powiedział PAP Biznes Hadley Dean, prezes EPP.

"Niemniej jednak, w EPP największy potencjał dostrzegamy w nieruchomościach handlowych i zgodnie z przyjętą strategią, to właśnie na tego typu projektach się koncentrujemy" - dodał.

Jego zdaniem, za takim podejściem przemawia wiele argumentów.

"Jednym z nich jest fakt, że w Polsce praktycznie nie ma ulic handlowych, więc większość zakupów dokonywana jest w centrach handlowych. Oprócz tego, nasycenie powierzchnią handlową jest tutaj wciąż o wiele mniejsze niż na rynkach zachodnioeuropejskich" - ocenił Hadley Dean.

"W tej chwili jedynym regionem, w którym jeszcze nas nie ma, a gdzie na pewno chcielibyśmy zaistnieć, jest Gdańsk" - dodał.

Prezes poinformował, że EPP planuje sprzedaż niektórych obiektów z portfolio.

"Zgodnie z naszą długofalową strategią koncentrujemy się przede wszystkim na nieruchomościach handlowych. Konsekwencją takiego podejścia jest stopniowe zbywanie naszego portfela biurowego. Obecnie posiadamy sześć budynków: w Krakowie, Szczecinie, Łodzi, Poznaniu, Kielcach i Warszawie" - poinformował Hadley Dean.

"Wśród nich znajdują się zarówno nowe inwestycje takie jak Symetris Business Park czy O3 Business Campus, jak i nieco starsze, które aktualnie rekomercjalizujemy. Mam tu na myśli m.in. poznański Malta Office Park czy szczeciński Oxygen. Tego typu obiekty nadal cieszą się dużym popytem, dlatego jesteśmy przekonani, że w ciągu dwóch lat możemy całkowicie wyjść z sektora biurowego" - dodał.

Dean wskazał, że wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce w 2017 roku wyniosła 5,1 mld euro i z roku na rok wzrasta.

"Niektóre rynki zachodnie mierzą się z problemem nadmiernego nasycenia, ale ta kwestia nie dotknęła jeszcze Polski" - ocenił prezes EPP.

Dean ocenił, że można oczekiwać kolejnego dobrego roku na rynku inwestycyjnym.

"Eksperci spodziewają się, że całkowita wartość transakcji we wszystkich sektorach rynku nieruchomości komercyjnych przekroczy nawet 5,5 mld euro" - poinformował prezes.

W portfolio EPP znajduje się 19 obiektów handlowych o wartości ponad 2 miliardów euro.

Sara Borys (PAP Biznes)