MOL zdecyduje o nowym projekcie petrochemicznym w ciągu roku


Warszawa, 22.11.2018 (ISBnews) - MOL liczy na 600 mln USD wzrostu EBITDA dzięki programowi realizowanemu w segmencie downstream i w ciągu roku powinien podjąć decyzję o projekcie inwestycyjnym w petrochemii, który będzie realizować po 2022 r., poinformował wiceprezes Ferenc Horvath.
"Jeśli chodzi o downstream, w strategii do roku 2030 ogłosiliśmy, że będziemy się rozwijać w segmencie petrochemicznym i usług konsumeckich. W programie Downsteam 2023 - w ubiegłym roku mówiłem o 2022, ale zawsze dodajemy kolejny rok - nie zmieniliśmy głównych kierunków. Na 2022 r. zakładaliśmy wzrost EBITDA o 500 mln USD. Obecnie zakładamy, że - włączające 2018 r., wzrośnie ona o 600 mln USD. Przy czym 200 mln USD wzrostu będzie wynikać z poprawy efektywności, a 400 mln USD z nowych projektów inwestycyjnych" - powiedział Horvath podczas konferencji prasowej
Grupa realizuje projekt budowy kompleksu produkcji polioli. We wrześniu podpisała umowę z Thyssenkrupp Industrial Solutions AG umowy na prace inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowlane (EPC) na budowę instalacji produkcyjnych.
"Oprócz tego realizujemy wiele innych projektów, w tym ok. 8-10 strategicznych projektów inwestycyjnych w rafineriach" - powiedział wiceprezes.
Celem jest zwiększenie gamy produktów pozapaliwowych i wydłużenie łańcucha produkcyjnego. Grupa będzie wkrótce decydować o kolejnych inwestycjach realizujących ten cel, które będzie realizować po 2022 r.
"Prawdopodobnie w ciągu roku podejmiemy ostateczną decyzję, co będzie kolejnym dużym projektem na drodze wydłużenia i pogłębienia łańcucha wartości w petrochemii" - wskazał Horvath.
MOL przyjmuje konserwatywne założenia makroekonomiczne przy planowaniu na przyszły rok, poinformował także wiceprezes.
"Aktualnie nie widzimy powodu, żeby marże rafineryjne miały znacząco spadać z poziomu 4-5 USD/bbl. Regulacje IMO mogą wpłynąć na dyferencjał Ural/Brent, ale o ile - tego nie wiemy. W naszych rafineriach liczymy na korzyści wynikające z wzrostu dyferencjału i cracku na dieslu" - powiedział.
Grupa zakłada też umiarkowane, ale "zdrowe" poziomy marży petrochemicznej w najbliższych latach.
Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie.
(ISBnews)