Szefowa rządu rozmawia z ministrami na telekonferencji.

Rzecznicy dyscypliny partyjnej opozycyjnej Partii Pracy poinformowali, że kancelaria premier poprosiła o prawo wystąpienia May po południu w Izbie Gmin. Szefowa rządu chce przekazać posłom szczegółowe informacje dotyczące wypracowanego porozumienia. Ta informacja nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez Downing Street.

Wcześniej przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przekazał mediom informację o tym, że projekt deklaracji został ustalony na poziomie negocjatorów i wstępnie poparty na poziomie politycznym, a tekst został przekazany 27 stolicom.

W 26-stronicowym dokumencie, który widziała PAP, zapisano m.in., że deklaracja ustanawia parametry dla ambitnego, szerokiego i elastycznego partnerstwa dotyczącego współpracy handlowej i ekonomicznej, egzekwowania prawa, polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, obrony, sprawiedliwości i szerszych obszarów współpracy.

Tekst nie rozstrzyga jednak niektórych kwestii spornych, dotyczących m.in. przyszłości Gibraltaru, udziału Wielkiej Brytanii w projekcie Galileo, czy dostępu do brytyjskich łowisk dla rybaków z pozostałych krajów członkowskich.

>>> Czytaj też: Projekt deklaracji ws. przyszłych relacji unijno-brytyjskich już uzgodniony. Nie wszystkie problemy są rozwiązane