GNB widzi powrót odpływów środków klientów do 'normalnych poziomów'Warszawa, 28.11.2018 (ISBnews) - Getin Noble Bank (GNB) po zauważalnym odpływie środków klientów z depozytów i rachunków bieżących widzi stabilizowanie się sytuacji i powrót odpływów do normalnych poziomów - sprzed publikacji medialnych na temat spółki, poinformowali przedstawiciele banku.

"Odnotowaliśmy wypływy środków z depozytów i z rachunków bieżących. Ten odpływ już wrócił od 2 dni do poziomu standardowego, który notowaliśmy wcześniej. Bank ma ustabilizowaną działalność operacyjną, operacje są na takim poziomie, jak wcześniej" - powiedział członek zarządu Marcin Romanowski podczas konferencji prasowej.

"Odpływy wróciły do normalnych poziomów, takich, które były przed tym całym zamieszaniem" - powiedział prezes Artur Klimczak.

W porannym raporcie GNB podał, że w związku z publikacjami w mediach, które pojawiły się 13 listopada br., wokół sytuacji banku powstał szum medialny, który wywołał niepewność wśród klientów i inwestorów banku.

"W wyniku tego notowania akcji banku uległy znacznej przecenie i fluktuacji oraz odnotowano wzmożone wypływy środków ulokowanych w banku. Źródła zaistniałej sytuacji nie były związane z działalnością operacyjną banku, lecz były uwarunkowane przez czynniki zewnętrzne niezależne od banku. Bank na bieżąco realizuje zlecenia klientów, a wykonywane przez bank operacje przebiegają sprawnie" - czytamy w raporcie.

18 listopada 2018 r. odbyło się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej (KSF), którego przedmiotem obrad było omówienie aktualnej sytuacji Getin Noble Banku Idea Banku. Narodowy Bank Polski zadeklarował wówczas gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW.

(ISBnews)