Chodzi o to, by skoordynować działania wszystkich podmiotów i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i – w razie konieczności – przyspieszyć ich reakcję oraz zapewnić efektywne działanie. W czwartek stanowisko dowodzenia zaprezentowano dziennikarzom.

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się od 2 do 14 grudnia w katowickim Spodku, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w Strefie Kultury, która na czas obrad została strefą eksterytorialną zarządzaną przez ONZ.

Stanowisko dowodzenia powstało w budynku Oddziału Prewencji Policji w Katowicach – kilka kilometrów od miejsca, w którym odbędą się obrady szczytu. Mieści się w nim kilkanaście stanowisk kierowania. Np. policjanci mają w centrum swych przedstawicieli zajmujących się kierowaniem operacją, ruchem drogowym, prewencją czy działaniami antyterrorystycznymi. Są to m.in. policjanci z KGP, komendy wojewódzkiej i miejskiej w Katowicach.

Podzielone na boksy centrum jest wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy z dostępem do różnych baz danych, system łączności i zintegrowany system monitoringu, który pozwala na bieżąco obserwować miasto. Będzie w nim pracowało kilkadziesiąt osób.

Szef śląskiej policji nadinsp. Krzysztof Justyński powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej, że ten sam model – utworzenia jednego centrum dowodzenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – wcześniej był stosowany podczas Światowych Dni Młodzieży. "Pozwala nam to przede wszystkim na szybką wymianę informacji – nikogo nie szukamy, nie wydzwaniamy, tylko mamy kolegów z innych służb pod ręką" – zaznaczył Justyński.

Komendant podkreślił, że podczas ataków terrorystycznych w Europie zdarzało się, że zabrakło wymiany informacji między służbami, bo bazowano na systemach łączności, które podczas kryzysowej sytuacji zawodziły. "Staramy się, żeby tego u nas nie było, dlatego wszyscy są na miejscu, wszyscy są pod ręką" – wyjaśnił.

Zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn, który bezpośrednio odpowiada za działania policji podczas szczytu, przypomniał, że zabezpieczenie tej imprezy to potężna operacja. Przypomniał, że będzie w to zaangażowanych około 8 tys. policjantów. Zapewnił, że uczestnicy szczytu i mieszkańcy Katowic mogą czuć się bezpiecznie.

Dla tych ostatnich szczyt będzie oznaczał pewne ograniczenia – zmiany organizacji ruchu samochodowego, ograniczenia lub wyłączenia ruchu pieszych w bezpośrednim sąsiedztwie strefy szczytu. Utrudnienia będą wiązały się także z przejazdem VIP-ów. Na krótki czas jeden pas ruchu al. Korfantego zostanie wykorzystany na parking. "Wierzymy w to, że będzie to spokojne, bezpieczne, dobre zabezpieczenie" – podsumował Rabsztyn.

Dla mieszkańców uruchomiono w stanowisku infolinię. Pod numerem 32-200-11-11 mogą uzyskać informację m.in. na temat utrudnień na drogach, ograniczeń niektórych uprawnień, związanych np. z noszeniem broni i lotów dronów.

Komendant śląskiej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jacek Kleszczewski zapewnił, że strażacy są już gotowi do realizacji zadań podczas szczytu. "Wszystkie nasze siły i środki są na tę chwilę wystarczające" – powiedział. Nad bezpieczeństwem będzie czuwało w regionie około 700 strażaków. Strażacy będą obecni także w samej strefie, w której będzie odbywał się szczyt.

Konferencja COP24 – 24. Sesja konferencji stron ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w Katowicach w dniach 2-14 grudnia, to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Głównym celem tegorocznej konferencji jest ustalenie szczegółowych zasad wdrażania porozumienia paryskiego z 2015 r.

Szczyt potrwa blisko dwa tygodnie, a udział w nim zapowiedziało ponad 25 tys. uczestników. Polska trzeci raz jest gospodarzem szczytu, a po raz czwarty będzie przewodniczyć konferencji stron w ramach globalnego procesu negocjacji klimatycznych.

8 grudnia przy okazji szczytu ma odbyć się w Katowicach duża demonstracja. Policjanci są przekonani, że także ją uda się dobrze zabezpieczyć. Uruchomione przed kilkoma dniami stanowisko w takiej formie będzie działało do 18 grudnia, ale będzie ono wykorzystywane także po szczycie – podczas innych dużych imprez. (PAP)

Autor: Krzysztof Konopka