Dzięki tej wypłacie całkowita pomoc makrofinansowa udzielona Ukrainie przez UE od 2014 r. wyniesie 3,3 mld euro. To największe wsparcie skierowane przez "28" do kraju spoza Wspólnoty.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ocenił, że decyzja KE jest ważnym sygnałem dla jego kraju. "Jest to bardzo ważny sygnał w warunkach ostatnich wyzwań ze strony rosyjskiego agresora" - napisał na Facebooku ukraiński szef państwa.

"Unia Europejska pokazała, że stale wspiera politycznie i finansowo Ukrainę. Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej w sprawie wypłaty środków ma miejsce w kluczowym momencie, kiedy Ukraina i jej obywatele stają wobec nowej agresji ze strony Rosji i potrzebują solidarności z międzynarodowymi partnerami" - podkreślił w piątkowym oświadczeniu wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis.

UE jeszcze w środę wieczorem wezwała Rosję do bezwarunkowego i bezzwłocznego oddania Ukrainie okrętów i sprzętu oraz uwolnienia ukraińskich marynarzy. W niedzielę zatrzymano ich przy Cieśninie Kerczeńskiej.

"Takie agresywne zachowanie jest nie do przyjęcia w dzisiejszej Europie" - powtórzył w piątek Dombrovskis.

Najnowsza transza środków ma być uzupełnieniem trzech poprzednich programów pomocy makrofinansowej, w ramach których UE wspiera Ukrainę od początku kryzysu w 2014 r. Zgodnie z nowym programem pomocy zatwierdzonym przez Parlament Europejski i państwa UE w lipcu 2018 r. Ukraina będzie miała do wykorzystania w sumie 1 mld euro.

Środki te mają pomagać Kijowowi w pokryciu potrzeb finansowych i wspierać realizację szeroko zakrojonego programu reform strukturalnych. Fundusze są dostępne w formie niskooprocentowanych pożyczek długoterminowych.

Każda wypłata uzależniona jest od wdrożenia konkretnych reform uzgodnionych między Ukrainą a UE. Obejmują one w szczególności walkę z korupcją, zarządzanie finansami publicznymi, zarządzanie przedsiębiorstwami państwowymi i bankami oraz politykę społeczną.

"Ukraina wypełniła zobowiązania polityczne uzgodnione z UE, by wypłacono pierwszą transzę w ramach programu pomocy makrofinansowej. Fakt, że Ukraina nadal realizuje reformy pomimo obecnego stanu bezpieczeństwa i zbliżającego się cyklu wyborczego, to ważny i zachęcający sygnał" - cenił komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici.

Z komunikatu KE wynika, że wypełnione przez Kijów zobowiązania dotyczą wzmocnienia walki z korupcją, poprawy przejrzystości rejestrów przedsiębiorstw, poprawy przewidywalności otoczenia podatkowego i wzmocnienia zarządzania przedsiębiorstwami państwowymi.

Komisja podkreśliła, że przyjęcie przez ukraiński parlament 23 listopada budżetu na 2019 r., który MFW uważa za zadowalający, jest ważnym krokiem w kierunku poparcia nowego programu pomocowego przez fundusz.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

>>> Polecamy: Nagroda za reformy. KE zatwierdziła 500 mln euro wsparcia dla Ukrainy