Główne indeksy GPW rozpoczęły tydzień od silnych wzrostów, a WIG20 znalazł się na najwyższym poziomie od 4 września. Mocnymi zwyżkami wyróżnili się producenci gier, po tym jak Steam, największa platforma cyfrowej dystrybucji gier, obniżyła prowizje.

WIG20 na zamknięciu wzrósł o 1,67 proc. do 2.329,37 pkt. Indeks jest o blisko 11,8 proc. powyżej październikowego dołka.

mWIG40 zwyżkował o 2,20 proc. do 4.030,97 pkt., co oznacza piątą z rzędu wzrostową sesję i najwyższy poziom od prawie dwóch miesięcy.

sWIG80 poszedł w górę o 0,23 proc. do 10.962,86 pkt., a WIG zyskał 1,67 proc. do 59.176,60 pkt.

Obroty na GPW wyniosły ok. 1,11 mld zł, z czego 907 mln zł na spółkach z WIG20.

"Czynnikiem, który będzie przemawiał zdecydowanie na korzyść zaangażowania się w akcje, jest zmiana retoryki amerykańskiej rezerwy federalnej. Szef Fed uznał, że stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych są już blisko poziomu neutralnego, co zostało odczytane jako sygnał ograniczenia tempa zaostrzania polityki pieniężnej" - napisał w poniedziałkowym komentarzu Jakub Bentke, zarządzający AgioFunds TFI.

"Taki scenariusz zdecydowanie premiuje rynki wschodzące, na czym z pewnością skorzysta warszawski parkiet. Napływ kapitału powinien najsilniej odczuć segment największych spółek, ale poprawa powinna być widoczna także w przypadku pozostałych indeksów" - dodał.

Pozytywny sentyment panuje także na giełdach w Europie Zachodniej i USA. DAX zwyżkuje o 1,9 proc., a S&P 500 o 0,8 proc.

Prezydenci USA i Chin - Donald Trump i Xi Jinping, spotkali się w sobotę w Buenos Aires, przy okazji szczytu G20. Efektem rozmów było ogłoszenie 90-dniowego "zawieszenie broni" w sporze handlowym między krajami.

Wśród spółek z WIG20 najmocniej w górę poszedł CD Projekt (o 8,3 proc.).

W sobotę Steam, największa platforma cyfrowej dystrybucji gier ogłosiła, że będzie pobierać niższe prowizje od dużych producentów.

Zwyżkowały także inne spółki z branży: 11bit o 5,4 proc., PlayWay o 3,5 proc., CI Games o 3,75 proc., a T-bull o 10 proc.

Na tym tle negatywnie wypadł Ten Square Games, który zniżkował o 5,7 proc. W weekend portal SensorTower podał szacunki przychodów z gry "Fishing Clash", najbardziej dochodowej produkcji spółki, które zdaniem analityków Trigon DM spadły mdm.

Tauron zyskał 4,9 proc. W piątek grupa poinformowała, że jest wstępnie zainteresowana sprzedażą posiadanych 10 proc. udziałów w spółce PGE EJ1, odpowiedzialnej za budowę elektrowni jądrowej. Kurs Tauronu jest najwyższy od czerwca.

W dół poszły akcje spółek odzieżowych, po 1,5 proc. straciły CCC i LPP. Orlen spadł o 0,9 proc.

PKN poinformował w piątek wieczorem o złożeniu do Komisji Europejskiej roboczej wersji wniosku o zgłoszenie koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos.

Na szerokim rynku mocno zwyżkował Play (o 13 proc.), którego kurs jest najwyżej o 8 października. Orange wzrósł o 0,4 proc., a Cyfrowy Polsat, właściciel Polkomtela, zyskał 1 proc.

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło w poniedziałek projekt ustawy umożliwiający implementację technologii 5G. Zakłada on m.in. utworzenie ze środków budżetowych funduszu wspierającego dostęp do internetu oraz obniżenie opłat za instalację infrastruktury telekomunikacyjnej przy drogach samorządowych.

Silne wzrosty kontynuowało Feerum. Producent silosów zbożowych zyskał w poniedziałek ponad 23 proc., a od 28 listopada poszedł w górę o 80 proc. Spółka poinformowała wówczas o podpisaniu kontraktów na Ukrainie o wartości 209 mln zł.

Kurs Asseco Poland wzrósł o 2,7 proc. i wspiął się na najwyższy poziom od końca czerwca 2017 r.

>>> Polecamy: Bershidsky: Putin ma plan „dedolaryzacji”. Rosja stawia na euro [OPINIA]