Resort środowiska przypomniał, że Polska po raz trzeci organizuje szczyt klimatyczny ONZ (2008 Poznań, 2013 Warszawa, 2018 Katowicach).

„To również dobra okazja do dwustronnych rozmów międzynarodowych” – wskazał Kowalczyk.

Ministerstwo wyjaśniło, że tematami poruszanymi w trakcie rozmów były przede wszystkim kwestie związane z działaniami na rzecz poprawy klimatu.

„Przedstawiciele delegacji zagranicznych oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk wspólnie dyskutowali nad wyzwaniami czekającymi świat w najbliższym czasie Polska stoi na stanowisku, że należy wspierać tworzenie odpowiedniego potencjału ludzkiego oraz instytucjonalnego w państwach rozwijających się. Tylko w ten sposób możemy wnosić coraz większy wkład w działania odpowiadające współczesnym wyzwaniom globalnym” – wskazał, cytowany w komunikacie, szef resortu środowiska.

Resort poinformował, że Kowalczyk spotkał się ministrami środowiska Bośni i Hercegowiny, Chin, Rosji. Według resortu – wyrażali oni zainteresowanie polskim wkładem w redukcję emisji CO2 m.in. poprzez wprowadzanie leśnych gospodarstw węglowych.

Ministerstwo podało, że na marginesie szczytu klimatycznego minister Henryk Kowalczyk spotkał się również z sir Davidem Attenborough, znanym biologiem i podróżnikiem, który aktywnie wspiera światową kampanię ONZ "Take Your Seat".

Akcja ma na celu umożliwienie mieszkańcom całego globu możliwość wypowiedzenia się na temat sposobu walki ze zmianami klimatu.

Kowalczyk spotkał się również z byłym gubernatorem Kalifornii Arnoldem Schwarzeneggerem. „Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie organizacji szczytu COP24 oraz działań na rzecz ochrony klimatu” – podsumowano. (PAP)

autor: Michał Boroń