Ministerstwo Finansów po ostatnich danych PMI dotyczących Polski analizuję sytuację i widzi oznaki pewnego spowolnienia, poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Podkreśliła jednocześnie, że resort podejmuje działania uprzedzające, aby wzrost gospodarczy utrzymywać w kolejnych okresach.

"PMI spadł pomimo obecnego dobrego stanu dotyczącego PKB. Pytanie jest więc takie: jak stabilnie rozwijać gospodarkę w długim terminie. Widzimy pewne oznaki spowolnienia, patrzymy na naszych sąsiadów - te ryzyka zewnętrze są i je analizujemy. Ale podejmujemy działania uprzedzające, aby ten wzrost utrzymywać w kolejnych okresach" - powiedziała Czerwińska podczas konferencji prasowej.

Wiceminister finansów Leszek Skiba zwrócił także uwagę, że dane PMI odnoszą się do przyszłych oczekiwań przedsiębiorców, a jednym z problemów z którymi będą musieli się zmierzyć to niski poziom bezrobocia i problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników.

Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 49,5 pkt w listopadzie br. z 50,4 pkt zanotowanych przed miesiącem. Był to pierwszy spadek poniżej poziomu 50 pkt od 4 lat.

>>> Czytaj też: Emilewicz: Polska jest liderem wzrostów w Europie. PKB w tym roku urośnie o 5,2 proc.