Polska zamierza przystąpić do inicjatywy ONZ - rządowej grupy UN Global Compact – ogłosił w poniedziałek podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

UN Global Compact to największa na świecie inicjatywa skupiająca biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju.

„Dzisiaj ogłaszamy, że Polska zdecydowała dołączyć do specjalnej grupy środowiskowej organizowanej przez Narody Zjednoczone, by współpracować nad zwalczaniem zmian klimatu, jak również dla osiągnięcia zrównoważonych celów ONZ” – powiedział Kwieciński podczas konferencji prasowej.

Jak poinformował, o przystąpieniu do UN Global Compact rząd zdecydował 29 listopada. „Zaczęliśmy pracować nad tekstem memorandum porozumienia i mam nadzieję, że sfinalizujemy ten tekst w nadchodzących tygodniach. Planujemy podpisać to memorandum w marcu przyszłego roku, kiedy planujemy zorganizować w Polsce specjalną konferencję na temat rozwoju” – powiedział Kwieciński i dodał, że konferencja ta prawdopodobnie odbędzie się w Krakowie.

Dyrektor wykonawczy UN Global Compact Lise Kingo oceniła, że skala i wpływ COP24, przywództwo Polski w tym szczycie, a także strategia rozwoju naszego kraju - to wszystko „podkreśla wolę zajęcia się globalnymi wyzwaniami”. Wyraziła przekonanie, że polski wkład w jej organizację pomoże ukształtować jej działania w kolejnych latach.

Reklama

„My wszyscy – rządy, firmy i ONZ, musimy współdziałać dla zbudowania partnerstwa w celu realizacji zrównoważonego rozwoju” – powiedziała Kingo. Jak podkreśliła, wiele inwestycji dotyczących klimatu wymaga odważnych działań ze strony firm.

Minister Kwieciński wskazał, że przystąpienie do UN Global Compact jest związane z inną inicjatywą, dotyczącą współpracy miast z całego świata w dziedzinie zapobiegania zmianom klimatu. Chodzi o platformę NAZCA (Non-State Actor Zone for Climate Action), do której przystąpiło wiele polskich miast. Jest to światowa baza danych, gromadząca informacje o praktycznych działaniach na rzecz klimatu i środowiska oraz pomagająca w kształtowaniu polityki regionalnej, miejskiej i biznesowej w tym zakresie - w bazie jest już prawie 20 tys. takich działań. Sieć działa przy Sekretariacie ds. Zmian Klimatu ONZ.

„W ten sposób chcemy pokazać, że Polska, polski rząd, ale również polskie miasta i polskie firmy chciałyby współdziałać na poziomie międzynarodowym dla osiągnięcia zrównoważonych celów rozwoju ONZ” – oświadczył Kwieciński i wyraził nadzieję, że do inicjatywy dołączą największe polskie firmy i staną się dzięki temu dużo bardziej aktywne na scenie międzynarodowej.

UN Global Compact zachęca firmy z całego świata do działalności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju i społeczną odpowiedzialnością. Obecnie skupia 13,5 tys. podmiotów z ponad 170 krajów. Organizacja sformułowała 10 zasad biznesowych. Dotyczą one respektowania praw człowieka, standardów pracy, dbałości o środowisko i przeciwdziałania korupcji.

>>> Czytaj też: Ceny ropy zależą od rurociągów amerykańskich