Murapol: Debiut pod koniec 2019 r. powinien mieć lepsze warunki rynkoweWarszawa, 12.12.2018 (ISBnews) - Murapol ocenia, że ewentualnemu debiutowi na GPW z końcem 2019 r. sprzyjać będą bardziej korzystne niż obecnie warunki rynkowe, poinformowała członek zarządu Iwona Sroka.

"Każda spółka robi restrukturyzację wewnętrzną, prowadzi cały proces wewnętrzny, a potem patrzy, jak wyglądają warunki rynkowe. Stąd ten horyzont końcówki 2019 r., bo spodziewamy się, że i sam rynek się podniesie. Gdybyśmy dziś mieli zatwierdzony prospekt i mielibyśmy czekać na uchwałę giełdy i KDPW i zadebiutować - pewnie byśmy się wstrzymywali. Każda spółka obserwuje, jaka jest koniunktura na giełdzie, jak będzie wyglądała wycena i jak ten debiut wypadnie" - powiedziała Sroka podczas konferencji prasowej poświęconej strategii spółki.

"Nam zależy, żeby on wypadł dobrze. Podtrzymujemy i pracujemy nad tym, by być gotowym do wejścia na giełdę. Szacujemy, że po wejściu w życie programu PPK ożywi się rynek giełdowy" - dodała.

Spółka nie przystąpiła jeszcze do tworzenia prospektu emisyjnego.

"W tej chwili jesteśmy na etapie wewnętrznej restrukturyzacji. To, co ogłosiliśmy dziś w strategii, to jest kwestia również sposobu sprawozdawczości i raportowania finansowego. Dopiero, gdy to się wydarzy, będziemy mogli myśleć o pisaniu prospektu. Tak że to jest 2019 r." - powiedziała Sroka.

Wyjaśniła, że spółka musi sprawozdawczość doprowadzić do porównywalności, tak by zaprezentować się rynkowi jako klasyczny deweloper. Pierwszym raportem spełniającym to kryterium będzie raport roczny za 2018 r., zapowiedziała.

Pytana o przyszłą ewentualną politykę dywidendową spółki wskazała, że ambicje Murapolu sprawiają, iż wypłacanie dywidendy będzie "bardzo poważnie brane pod uwagę".

"Dzisiaj nie możemy nawet o tym mówić. Chcemy być liderem, myślę, że będzie to jeden z elementów, który bardzo poważnie spółka będzie brała pod uwagę" - powiedziała Sroka.

Członkowie zarządu poinformowali też, że strategia Murapolu nie zakłada akwizycji.

"Nie będziemy robić akwizycji, jak chodzi o spółki, będziemy kupować wyłącznie grunty" - powiedział prezes Nikodem Iskra. Podkreślił, że będą to tylko grunty o jasnej sytuacji prawnej i z ważnym pozwoleniem na budowę.

Prezes potwierdził także, że Murapol może w przyszłości sięgać po finansowanie obligacjami.

"Będziemy chcieli prowadzić dialog z instytucjami finansowymi. Czyli, jeżeli chodzi o obligacje, to będziemy chcieli iść w kierunku emisji instytucjonalnych, nierozdrobnionych, niedetalicznych" - wyjaśnił Iskra.

Murapol jest ogólnopolskim holdingiem inwestycyjnym działającym w obszarze budownictwa mieszkaniowego. Obecna oferta mieszkaniowa grupy dostępna jest w kilkunastu miastach.

(ISBnews)