W środę na szczycie klimatycznym w Katowicach przyjęta została Deklaracja Ministerialna „Lasy dla klimatu”. Dokument wzywa państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2.

Deklaracja „Lasy dla klimatu”, to trzecia inicjatywa przedstawiona na COP24 przez polską prezydencję, po deklaracji ws. elektromobilności i sprawiedliwej transformacji.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk mówił podczas uroczystości przyjęcia deklaracji, że podczas negocjacji w Katowicach rozmowy toczą się na tematy związane z łagodzeniem zmian klimatu.

„Częścią rozwiązania mogą i powinny być również lasy, a jak pokazał raport specjalny IPCC, pochłanianie i przechowywanie dwutlenku węgla jest częścią wszystkich ścieżek do osiągnięcia celu 1,5 stopnia. Potrzebujemy ekosystemów leśnych do pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery. Powinniśmy ograniczyć wielkości naszych emisji, ale nie zapominajmy również o zwiększeniu możliwości ich pochłaniania” – powiedział.

Kowalczyk dodał, że znaczący potencjał lasów w zakresie łagodzenia skutków zmian klimatu może zostać zwiększony poprzez wdrożenie zasad zrównoważonej gospodarki leśnej, tam gdzie jeszcze jej nie wprowadzono.

Reklama

Rzecznik ministerstwa Aleksander Brzózka poinformował PAP, że deklarację przyjęło na razie 60 państw, 9 krajów odmówiło jej podpisania.

Więcej o szczycie COP24 przeczytasz TUTAJ.