WFK jest wspólną inicjatywą władz województwa podkarpackiego oraz lokalnych samorządów, przez które przebiegają linie kolejowe. Zakłada wzajemne współdziałanie i pomoc finansową w realizacji inwestycji, takich jak budowa zadaszeń czy wiat przystankowych, dróg dojazdowych, parkingów, oświetlenia przystanków kolejowych czy stojaków rowerowych. Fundusz formalnie powstał w 2015 r., jednak dopiero w 2016 r. rozpoczęła się jego praktyczna realizacja.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko, w 2018 r. zrealizowane zostały cztery inwestycje.

„W sumie na ten cel przeznaczonych zostało 230 tys. zł dotacji. Z tej kwoty z budżetu województwa dotacja wyniosła 60 tys. zł, pozostała kwota to wkład samorządów. Ile wyniesie łączna wartość zrealizowanych w br. inwestycji, będzie wiadomo po złożeniu ostatecznych rozliczeń przez wszystkich beneficjentów” – dodał.

Wśród zrealizowanych w bieżącym roku inwestycji jest m.in. budowa parkingu oraz chodnika w pobliżu dworca PKP w Dębicy. Podobne zadanie zrealizowała gmina Kolbuszowa, która wybudowana parkingi wraz z dojściem do przystanku PKP w Zarębkach.

W ramach WFK przebudowany został również budynek po byłej stacji PKP w Oleszycach. Ostatnią inwestycją zrealizowaną w tym roku była przebudowa ul. Kolejowej w miejscowości Jedlicze.

Jak przypomniał Leyko, w ramach WFK w 2017 r. zrealizowanych zostało 5 inwestycji o wartości 512 tys. zł. „W sumie w ciągu trzech lat funkcjonowania funduszu zrealizowanych zostało 15 inwestycji. O szacunkowej wartości ponad 1,4 mln zł” – powiedział. (PAP)

autor: Wojciech Huk