O wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji na trasach SKM i PKM w sobotę, w dniu pogrzebu zmarłego tragicznie prezydenta Pawła Adamowicza poinformowała w czwartek Emilia Stawikowska z biura prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wyjaśniła, że z bezpłatnych przejazdów korzystać będzie można na terenie Gdańska (między stacjami Gdańsk Osowa, Gdańsk Lipce i Gdańsk Żabianka) w godz. 10-18. Dodała, że Szybka Kolej Miejska zapewnia, iż w przypadku dużej frekwencji pociągi będą kursować częściej.

Z kolei Jędrzej Sieliwończyk z Referatu Prasowego gdańskiego magistratu przypomniał w czwartek, że w piątek i sobotę (przez obie pełne doby) darmowa będzie także gdańska komunikacja miejska. Dodał, że aby zapewnić gdańszczanom lepszy dojazd na uroczystości pogrzebowe, część tramwajów i autobusów w sobotę będzie jeździć częściej.

Zarówno w piątek, jak i w sobotę nie będą funkcjonować autobusy linii 100, a trasa linii 130 w godzinach popołudniowych w piątek, w czasie formowania się i przejścia konduktu pogrzebowego z ECS do Bazyliki Mariackiej, zostanie skrócona do Dworca Głównego. Autobusy tej linii nie będą kursować na odcinku Dworzec Główny-Wałowa.

W piątek wszystkie pozostałe linie autobusowe i tramwajowe funkcjonować mają według stałych powszednich rozkładów jazdy, a w sobotę - według stałych sobotnich rozkładów jazdy.

W godzinach 8-18 w sobotę zwiększona zostanie częstotliwość funkcjonowania linii tramwajowych 8, 9, 12 i autobusowych 154, 167 i 210. Uruchomiona zostanie linia tramwajowa 7.

W przypadku dużej frekwencji zostaną uruchomione dodatkowe kursy na innych liniach tramwajowych i autobusowych – zaznaczył Sieliwończyk.

Dodał, że w piątek w godzinach popołudniowych oraz w sobotę ZKM Gdynia uruchomi własną linię autobusową 101 na trasie z dworca kolejowego Gdynia przez Oliwę, Wrzeszcz do Śródmieścia SKM w Gdańsku. Linia również będzie bezpłatna.

Wszelkie informacje odnośnie uroczystości pogrzebowych i zmian organizacji ruchu oraz komunikacji dostępne na www.gdansk.pl

Samorząd apeluje, by nie odkładać dojazdu na uroczystości pogrzebowe na ostatnią chwilę, ale zaplanować podróż nawet na godziny poranne. „Spodziewany jest bardzo duży ruch drogowy na obszarze całego miasta, w szczególności Śródmieścia” – podał Sieliwończyk. (PAP)

autor: Anna Kisicka