Na giełdach w Europie na razie małe wahania indeksów.

Najważniejszym wydarzeniem dla rynków będzie popołudniowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki pieniężnej w strefie euro.

Analitycy nie spodziewają się, by teraz doszło do rewizji wcześniejszych zapowiedzi postulujących rozpoczęcie normalizacji stóp procentowych jesienią 2019 roku.

EBC poda komunikat po zakończeniu posiedzenia o 13.45, a o 14.30 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa tego banku, Mario Draghiego.

"W naszej ocenie dotychczasowe słabsze dane o aktywności - wskazujące na niższą dynamikę PKB w całym obszarze walutowym, a w niektórych jego krajach nawet techniczną recesję - będą niedostatecznym impulsem dla zmiany kierunku polityki" - piszą analitycy ING.

"Prezes EBC Mario Draghi najprawdopodobniej dalej komunikować będzie chęć normalizacji polityki pieniężnej - jednorazowej podwyżki stopy depozytowej - w II połowie 2019 r. Jednak retoryka powinna wskazywać narastający rozdźwięk między poglądami prezesów narodowych banków. Odzwierciedleniem tych zmian będzie ocena ryzyka dla projekcji makroekonomicznej – dotychczas komunikowano zrównoważone ryzyko dla prognoz, ocena najprawdopodobniej zmieni się na negatywną" - wskazują eksperci ING.

Przed decyzją EBC inwestorzy wcześniej poznają wskaźniki PMI z Europy, a po południu z USA.

Dane takie podali już Francuzi. We Francji PMI w przemyśle - na poziomie 51,2 pkt., był wyższy od konsensusu 50,0 pkt., a w usługach: 47,5 pkt. poniżej prognozowanych 50,5 pkt.

W czwartek amerykański Senat ma głosować nad dwiema konkurencyjnymi ustawami budżetowymi, mającymi na celu zakończenie "shutdownu", czyli częściowego zawieszenia pracy rządu federalnego.

Minister finansów USA Steven Mnuchin w komisji Kongresu przedstawi w czwartek skutki "shutdownu".

Przedłużający się w USA "shutdown" może negatywnie wpłynąć na wynik amerykańskiego PKB w I kw. - ocenił już doradca ekonomiczny prezydenta Trumpa - Kevin Hassett. Nie wykluczył on, że jeśli "shutdown" przeciągnie się do marca jest ryzyko zerowego wzrostu PKB w I kwartale.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że z wygłoszeniem tradycyjnego orędzia o stanie państwa wstrzyma się do zakończenia częściowego zawieszenia działalności rządu federalnego.

Część urzędów federalnych w USA nie pracuje od 22 grudnia ub. roku.

Indeksy w Europie - godz. 09.25

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3109,68 -0,08
DAX Niemcy 11041,78 -0,27
FTSE 100 W.Brytania 6830,15 -0,19
CAC 40 Francja 4835,29 -0,11
IBEX 35 Hiszpania 9150,10 0,23
FTSE MIB Włochy 19421,29 0,11