Na czwartkowym zamknięciu WIG20 spadł o 0,32 proc. i wyniósł 2398.74 pkt.

sWIG80 wzrósł o 0,09 proc., a mWIG40 spadł o 0,09 proc. i wyniosły kolejno 10986.18 pkt. i 4083.7 pkt. WIG zanotował spadek o 0,21 proc. i zakończył sesję na poziomie 60661.36 pkt.

Obroty na warszawskim parkiecie wyniosły ok. 1,1 mld zł, z czego 968 mln zł wygenerowały blue chipy.

W komentarzu przed zakończeniem sesji Paweł Sosnowski, analityk XTB, napisał, że dzisiejszy wynik może napawać "kruchym" optymizmem. Jego zdaniem mógł jeszcze nie nadejść kres styczniowych wzrostów, a obecną sytuację można tłumaczyć względnym spokojem w "najgorętszych tematach" w ostatnim czasie.

"Możemy mieć więc do czynienia z dosyć kruchym optymizmem, który może zostać częściowo wymazany przez choćby jedną nieprzychylną wypowiedź prezydenta Trumpa czy przez kolejne doniesienia stawiające kontakty handlowe pomiędzy USA a Chinami pod znakiem zapytania" - napisał Sosnowski.

Najmocniejsze wzrosty podczas piątkowej sesji zanotowały spółki energetyczne. PGE zwyżkowała o 4,21 proc., Tauron o 2,22 proc., a Energa o 1,27 proc.

W piątek na warszawskiej giełdzie traciły banki. mBank spadł o 4,01 proc., Pekao o 0,7 proc., PKO BP o 2,81 proc., a Santander BP o 2,3 proc. Wzrost zanotował natomiast Alior - o 3,6 proc.

W czwartek zebrała się sejmowa podkomisja ds. ustaw frankowych. Poprawka do prezydenckiego projektu ustawy o wsparciu kredytobiorców zakłada zwolnienie banków, z wdrożonym planem naprawy, z konieczności płacenia składek na konwersję kredytów walutowych. Zakłada ona wyodrębnienie w ramach Funduszu Konwersji dwóch subfunduszy – funduszu konwersji kredytów frankowych oraz subfunduszu konwersji wszystkich pozostałych kredytów w walutach obcych.

Kurs PGNiG spadł o 0,53 proc. W piątek spółka podała szacunkowe dane za czwarty kwartał. Szacowany wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez grupę PGNiG w czwartym kwartale 2018 r. wyniósł 8,60 mld m sześc., wydobycie gazu ziemnego wyniosło 1,19 mld m sześc. Import gazu ziemnego wyniósł 2,95 mld m sześc., a import z kierunku wschodniego wyniósł 1,10 mld m sześc.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził w piątek taryfy PGNiG Obrót Detaliczny oraz Polskiej Spółki Gazownictwa. Wzrost cen gazu dla PGNiG OD wyniesie 2,5 proc., a opłaty dystrybucyjne PSG spadną średnio o 5 proc. W efekcie łączne płatności za gaz dla gospodarstw domowych pozostaną na poziomie zbliżonym do dotychczasowego.

Wcześniej analitycy oczekiwali, że podwyżka cen dla PGNIG sięgnie do 5 proc.

Lekko spadł (o 0,28 proc.) kurs PKN Orlen, który w czwartek podał zgodne z oczekiwaniami wyniki za czwarty kwartał, ale jednocześnie przedstawił rozczarowujące dane o aktualnym otoczeniu makro.