Spółka INSTEX (skrót od Instrument in Support of Trade Exchanges - Narzędzie Wsparcia Wymiany Handlowej) została już zarejestrowana.

Jak wynika z informacji NDR siedzibą spółki będzie Paryż. Dyrektorem zarządzającym zostanie przedstawiciel RFN. Ma nim być "doświadczony bankowiec z Frankfurtu nad Menem" - finansowej stolicy Niemiec. Brytyjczyk z kolei stanie na czele rady nadzorczej przedsiębiorstwa. Do tego gremium każdy z krajów udziałowców oddeleguje urzędnika ze swojego MSZ.

5 listopada ubiegłego roku Stany Zjednoczone przywróciły sankcje przeciwko Iranowi. Wcześniej - w maju 2018 roku - prezydent USA Donald Trump wypowiedział porozumienie nuklearne z Teheranem zawarte w 2015 roku. W związku z tym, mające siedzibę w Brukseli stowarzyszenie SWIFT (pośredniczące w transakcjach między instytucjami finansowymi na całym świecie) zablokowało dostęp do swojego systemu komunikacji irańskim bankom. Obrót płatniczy z Iranem jest od tamtego czasu mocno utrudniony.

Według NDR INSTEX jest na razie jedynie politycznym sygnałem pod adresem administracji Trumpa, że trzy kraje europejskie nie popierają jego decyzji o wypowiedzeniu porozumienia nuklearnego. Niemiecki nadawca powątpiewa jednak, czy nowy kanał płatności przyczyni się do ożywienia handlu z Iranem. Zwłaszcza, że spółka ma na początku obsługiwać jedynie transakcje handlu żywnością, lekami i produktami medycznymi.

>>> Czytaj też: Chiny szybciej się zestarzeją niż wzbogacą