Na wtorkowym posiedzeniu rząd poparł projekt ustawy wprowadzającej Prostą Spółkę Akcyjną (PSA). Chodzi o projekt noweli Kodeksu spółek handlowych, która wprowadzi nowy rodzaj spółki.

"Chcielibyśmy, żeby dzięki temu rozwiązaniu więcej inwestorów kapitałowych było zainteresowanych inwestowaniem w polskie spółki innowacyjne, ponieważ to zaczyna być atrakcyjne również, jeżeli chodzi o formę prawną. Mamy nadzieję również konkurować formą prawną na rynku europejskim, bo tego typu rozwiązania znane są już od kilku lat w Czechach, we Francji Wielkiej Brytanii i one zdobywają ogromną popularność" - powiedziała Emilewicz.

"Prosta Spółka Akcyjna stara się połączyć zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej, być jak najprostsza, to znaczy prosta w założeniu, prosta w prowadzeniu i prosta w rozwiązaniu. Ta prostota mieści się również w tym, iż kapitał początkowy jest symboliczny. Mówimy o symbolicznym 1 zł. Tutaj aktywami, wartością może być własność intelektualna, może być przede wszystkim praca, a zatem to wszystko co innowator, co wynalazca może do takiej spółki wnieść" - dodała.

Minister powiedziała, że Prostą Spółkę Akcyjną będzie można założyć w uproszczony sposób w ciągu 24 godzin w rejestrze internetowym.

Emilewicz zaznaczyła jednocześnie, że nowe rozwiązanie prawne będzie skierowane nie tylko do innowatorów. "To forma prawna otwarta dla wszystkich" - stwierdziła.