Do podpisania umowy ws. powołania Konsorcjum ESA BIC Polska, będącego koordynowaną i współfinansowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną siecią centrów inkubacji biznesowej, dojdzie w najbliższy poniedziałek w czasie finału konkursu „Konstelacje 2019”, organizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP).

„Kosmiczne” inkubatory, które powstaną w wyniku podpisania umowy, będą wspierać polskie start-upy związane z wykorzystaniem technologii kosmicznych. Młode firmy, które otrzymają możliwość skorzystania z pomocy inkubatorów, będą mogły liczyć na szerokie wsparcie. Z jednej strony będą miały możliwość współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi, w tym ESA, co da im możliwość uzyskania wsparcia merytorycznego. Z drugiej zaś strony start-upom umożliwi się współpracę z instytucjami mogącymi finansować rozwój młodych firm (m.in. z bankami, funduszami inwestycyjnymi obejmującymi venture capital oraz tzw. aniołami biznesu).

Każdy inkubowany start-up będzie mógł liczyć m.in. na 50 tys. euro bezzwrotnego wsparcia finansowego, wsparcie techniczne, bezpłatny dostęp do pomieszczeń biurowych i infrastruktury technicznej na czas inkubacji, dostęp do europejskiej sieci inkubatorów czy promocję projektu na świecie. Funkcjonowanie każdego ESA BIC przewidziane jest na okres 5 lat. W tym czasie w rocznie inkubowanych będzie od kilku do kilkunastu start-upów na terenie Gdańska, Krakowa, Łodzi, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia. ESA BIC Polska utworzą cztery instytucje, w tym lider Konsorcjum - Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Zanim dojdzie do podpisania umowy ws. inkubatorów ESA, w czasie poniedziałkowej gali ARP ogłosi wyniki konkursu „Konstelacje 2019”, którego celem jest wyróżnienie podmiotów przyczyniających się do rozwoju i promocji polskiego sektora technologii kosmicznych.

Kapituła nagrody pod przewodnictwem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, przedstawi zwycięzców w czterech kategoriach: kosmiczna firma roku, zagraniczny sukces, nadzieja sektora kosmicznego oraz nagroda specjalna.

ARP ocenia, że wartość rynku firm kosmicznych w Polsce waha się w okolicach 150 mln zł. Tworzy go ok. 300 podmiotów, w których pracuje już prawie 3000 osób. Dla porównania wartość branży w skali całej Unii Europejskiej to 50 mln euro, zaś liczba pracowników przekracza już 230 tys. osób.