Warszawa, 28.02.2019 (ISBnews) - Synektik podpisał umowę z NEO Robotics One na sprzedaż systemu robotycznego da Vinci dla wysokospecjalistycznego kompleksu medycznego - Szpitala na Klinach w Krakowie, podała spółka.
"Umowa obejmuje dostawę i montaż robota chirurgicznego oraz opiekę serwisową dla urządzenia. Szpital na Klinach zamierza wykorzystywać system chirurgiczny przy zabiegach urologicznych i ginekologicznych" - czytamy w komunikacie.
Wartość umowy została przez obie strony zastrzeżona. Zarząd Synektik uznał ją za istotną, gdyż jej wartość przekracza 7% wartości skumulowanych przychodów grupy kapitałowej ze sprzedaży za okres ostatnich czterech kwartałów.
"Cieszymy się, że Szpital na Klinach dołączy do grona ośrodków medycznych zapewniających swoim pacjentom dostęp do zabiegów przeprowadzanych z użyciem systemu da Vinci. [...] Prowadzimy rozmowy z kilkoma placówkami medycznymi, nie tylko zainteresowanymi dostępem do tej innowacyjnej technologii, ale również gotowymi merytorycznie i organizacyjnie do jej optymalnego wykorzystania w terapii. Jesteśmy przekonani, że w kolejnych kwartałach grono polskich ośrodków medycznych, leczących pacjentów z wykorzystaniem systemów Vinci, istotnie się powiększy" - powiedział prezes Synektik Cezary Kozanecki, cytowany w komunikacie.
System da Vinci, produkowany przez amerykańską firmę Intuitive Surgical, to najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie, stosowany w terapii szeregu schorzeń, w tym wielu najbardziej rozpowszechnionych chorób nowotworowych. Z wykorzystaniem systemu przeprowadza się obecnie około 170 typów zabiegów chirurgicznych - przede wszystkim operacje macicy, prostatektomię (usunięcie prostaty) i resekcję jelita grubego, ale również zabiegi w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki, płuc czy serca. Obecnie na całym świecie wykorzystywanych jest 4,8 tys. robotów da Vinci. Według informacji producenta przy ich asyście w 2018 r. przeprowadzono
ponad 1 mln operacji, co stanowi wzrost o 18 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Do dziś we wszystkich krajach zrealizowano ponad 6 mln zabiegów operacyjnych z użyciem da Vinci, podano także.
"Zakup systemu da Vinci i zarazem uruchomienie szerokiego programu rozwoju robotycznych technik operacyjnych idealnie wpisuje się w naszą misję. Szpital na Klinach oferuje bowiem spersonalizowaną i innowacyjną opiekę medyczną, nie tylko jeśli chodzi o metody leczenia, ale także o wykorzystanie w nich najnowocześniejszych technologii. Cieszy nas, że już wkrótce będziemy pierwszym prywatnym ośrodkiem w Polsce, przeprowadzającym - z wykorzystaniem systemu da Vinci - zarówno zabiegi urologiczne, jaki i ginekologiczne" - powiedziała prezes Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach, Joanna Szyman, również cytowana w komunikacie.
Synektik powstał w 2001 roku, od sierpnia 2011 roku akcje spółki notowane były na NewConnect, a w październiku 2014 r. zadebiutowały na rynku regulowanym GPW.

(ISBnews)