Grupa JSW planuje rekordowy capex w 2019 roku


Warszawa, 15.03.2019 (ISBnews) - Nakłady inwestycyjne Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) w 2019 roku na pewno będą większe o kilkaset milionów złotych w porównaniu do roku 2018, poinformował prezes spółki Daniel Ozon podczas konferencji prasowej.
"To oznacza, że praktycznie przesądzone jest, że capex w 2019 roku będzie dla spółki rekordowy" - powiedział Ozon w rozmowie z ISBnews. Do tej pory najwyższy poziom inwestycji grupa osiągnęła w 2012 roku, kiedy wyniosły one 1,82 mld zł.
Według niego, ok. 200 mln zł z tego wzrostu stanowić będzie koszt zakupu spółki PBSz, ale "organiczny" capex grupy w 2019 roku również ma być większy niż rok wcześniej. Ozon nie chciał jednak na konferencji prasowej potwierdzić, że tegoroczne inwestycje przekroczą poziom 2 mld zł.
W 2018 roku skonsolidowane nakłady inwestycyjne wyniosły 1,67 mld zł (w ujęciu memoriałowym) i były o 63,2% wyższe niż w roku 2017. Sama spółka JSW zainwestowała natomiast 1,4 mld zł i był to powrót do poziomu z rekordowego roku 2012.
"Po stronie kluczowych inwestycji innowacyjnych jest nowy kombajn, który w lipcu tego roku pozwoli nam szybciej drążyć chodniki i obniżyć koszty, dzięki pozbyciu się łukowych obudów stalowych. Pracujemy także nad kompletnie autonomicznym systemem ścianowym, decyzję o zakupie takiego urządzenia chcemy podjąć do połowy roku" - powiedział prezes JSW na konferencji prasowej.
Wśród nakładów, które spółka poniesie w 2019 roku, Ozon wymienił także 140-150 mln zł na budowę kopalni Bzie-Dębina oraz ok. 400 mln zł na energetykę, głównie tzw. silniki metanowe oraz budowę elektrociepłowni w Radlinie.
"W maju chcemy także rozstrzygnąć dwa istotne przetargi, mamy dwóch oferentów na budowę EC Radlin oraz czterech oferentów na budowę baterii nr 4 w koksowni Przyjaźń, w tym dwóch zagranicznych i dwóch krajowych" - dodał szef JSW.
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.
(ISBnews)