Szef Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister finansów Marian Banaś powiedział podczas uroczystości, która miała miejsce w poniedziałek w MF, że była to druga edycja konkursu, który ma na celu usprawnienie funkcjonowania KAS. Jak wskazał, pierwsza miała miejsce w 2017 r. i dotyczyła uszczelnienia systemu podatkowego.

„Ten drugi etap dotyczył też bardzo ważnej sfery uszczelnienia – zabezpieczenia towarów na granicy, jako pomoc dla naszych funkcjonariuszy urzędu celno-skarbowego” – powiedział szef KAS.

Podkreślił, że inicjatywa ma bardzo duże znaczenie dla resortu finansów. Poinformował, że przedstawione przez zwycięzców konkursu rozwiązania pomogą usprawnić funkcjonowanie działań fiskusa w sferze rozpoznawania towarów i obiektów, które nie powinny przekraczać polskiej granicy.

„Chodzi o skrócenie czasu i zwiększenie szybkości działania naszych funkcjonariuszy” – zaznaczył wiceminister.

Banaś ocenił, że uczestnicy konkursów MinFinTech, organizowanych przez resort finansów, mają olbrzymi potencjał oraz a także wkład w zabezpieczenie bezpieczeństwa finansowego i towarowego państwa.

„Nie musimy korzystać z zagranicznych firm i umysłów, bowiem nasi koledzy, synowie i córki wygrywają te konkursy w międzynarodowych bojach” – mówił Banaś.

Celem konkursu było stworzenie aplikacji, która szybko i automatycznie identyfikuje przedmioty i zbiory przedmiotów w zdjęciach wykonywanych przez urządzenia RTG. Umożliwi to odróżnienie przedmiotów codziennego użytku od tych, które stwarzają zagrożenie lub ich przewóz przez granicę jest całkowicie zabroniony.

Uczestnicy konkursu analizowali obrazy z najbardziej precyzyjnych maszyn na świecie i korzystali z bezcennego doświadczenia osób, które codziennie badają setki przesyłek. Jedną z metod ochrony przed napływem niepożądanych towarów są skanery RTG, które pozwalają sprawdzić zawartość kontrolowanych kontenerów i paczek. System powstawał więc z myślą o pracownikach i funkcjonariuszach Służby Celno-Skarbowej, analizujących na co dzień zdjęcia RTG, pozyskiwane w ramach kontroli granic Polski.

Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła firma Tensorflight Poland, która otrzymała czek na 25 tys. zł. Drugie miejsce zajęła spółka Promity (15 tys. zł), trzecie - LogicAI i Paweł Sienkowski, (10 tys. zł), czwarte - Neuralbit Technologies (7 tys. zł), piąte - Alphamoon (3 tys. zł).

Jak wyjaśnia MF, potwierdzeniem zwycięstwa Tensorflight Poland był test aplikacji, na którym prawie bezbłędnie oznaczyła wszystkie klasy przedmiotów. W drugim etapie konkursu rozwiązanie przedstawione przez zwycięski zespół uzyskało wysoki współczynnik poprawnego oznaczenia papierosów i stosunkowo niski współczynnik błędnych alarmów.

Zdaniem MF, powołanie GovTech Polska otworzyło nowy rozdział w relacjach administracji publicznej z przedsiębiorcami MŚP i startupami. Oprócz Ministerstwa Finansów swoje zadania w ramach pilotażu wystawiły także Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Zdrowia oraz Miasto Świdnik.

Resort zaprasza wszystkich „chętnych i kreatywnych” do udziału w kolejnej edycji konkursu. Jego szczegóły zostaną ogłoszone we wrześniu 2019 r.