Grupa WP liczy na przejęcia w Polsce i w regionie


Warszawa, 26.03.2019 (ISBnews) - Wirtualna Polska Holding nie wyklucza dalszych akwizycji zarówno w Polsce, jak i w regionie, poinformował prezes Jacek Świderski.
"W ubiegłym tygodniu domknęliśmy transakcję nabycia e-podróżnik, ale w ostatnich 3 miesiącach dokonaliśmy w sumie 3 akwizycje. Jest ich sporo i będzie ich jeszcze więcej. Dzięki akwizycjom udaje nam się także pozyskać doświadczonych managerów" - powiedział prezes Świderski podczas konferencji prasowej.
Dodał, że wcześniej spółka wykluczała akwizycje za granicą, ale teraz już tak nie jest.
"Rozszerzyliśmy pole gry o najbliższy region, patrzymy m.in. na Czechy czy Rumunię. Podczas kolejnej konferencji wynikowej może będziemy mogli się pochwalić jakąś akwizycją, ale trudno teraz ocenić, co to będzie - dopóki nie mamy podpisanych ostatecznych umów" - zastrzegł Świderski.
"Szukamy głównie liderów lub takich, którzy mogą się nimi stać. Oczywiście, szukamy takich okazji w segmentach, w których najlepiej się czujemy i mamy największe doświadczenie" - dodał prezes.
"W ubiegłym roku na akwizycje wydaliśmy niecałe 200 mln zł (w tym wykupienie pozostałych udziałów w Domodi - 120 mln) a z tej kwoty 3/4 pochodziło z kredytu. W tym roku jesteśmy w stanie wydać podobną kwotę - ok. 200 mln zł" - powiedziała wiceprezes Elżbieta Bujniewicz-Belka.
Dodała, że po wyłączeniu akwizycji spółka rośnie w bardzo dobrym tempie ok.20% r/r.
Według Świderskiego, spółki My Travel i Wakacyjny Świat będzie zapewne przechodzić rebranding na Wakacje.pl, który znacznie mocniej przyciąga klientów szukających ofert wakacyjnych i wyjazdowych. Spółka liczy również na wzrosty sprzedaży w segmencie motoryzacyjnym poprzez niedawne przejęcie firmy z tej branży.
"Uważamy, że nasza akwizycja z branży motoryzacyjnej Superauto ma duży potencjał do wzrostów, wystarczy przeanalizować różne dane. Na razie superauto24.pl sprzedaje miesięcznie kilkaset nowych aut" - wskazał prezes.
Jak wynika z danych WP, w Polsce rejestruje się 13 aut na 1000 mieszkańców, na Słowacji jest to 18, w Czechach 26, a w Hiszpanii 27.
Zdaniem zarządu WP, Telewizja WP w tym roku może stosunkowo szybko rosnąć w porównaniu z pozostałymi segmentami.
"Zasięg techniczny Telewizja WP to nieco ponad 60%, więc mamy co jeszcze robić i choćby z tej przyczyny stacja będzie rosła. Mamy także ambicje produkowania własnych rzeczy i w tym roku zapewne będziemy mogli się czymś takim pochwalić. Mamy więc dwa motory, czyli zasięg techniczny i własne produkcje" - powiedział Świderski.
W 2018 r. Telewizja WP była liderem stacji nadających naziemnie na MUX8 z wynikiem 0,40% udziałów w grupie komercyjnej.
Wirtualna Polska to holding spółek mediowych i e-commerce'owych. Według badania Gemius/PBI w grudniu 2017 z produktów internetowych WP korzystało 20,8 mln Polaków. Grupa jest właścicielem Domodi oraz Allani (moda), Homebook (dom i wystrój wnętrz), Wakacje.pl, Nocowanie.pl oraz eHoliday (turystyka), a także Money.pl, TotalMoney.pl oraz Finansowysupermarket.pl (usługi finansowe).
(ISBnews)