Tauron postawi 2 instalacje kogeneracyjne na metan o mocy 2,7 MWe w ZG Brzeszcze


Warszawa, 05.04.2019 (ISBnews) - Tauron Polska Energia postawi w Zakładzie Górniczym w Brzeszczach (ZG Brzeszcze) dwie instalacje kogeneracyjne o mocy 2,7 MWe każda, wykorzystujące metan z kopalni, podała spółka. Jednostki mają zacząć pracę w 2021 r.
"Dbamy o bezpieczeństwo i efektywność naszych kopalni. Chcemy wykorzystać gaz z procesu odmetanowania pokładów węgla w wysokosprawnej kogeneracji gazowej, czyli produkcji prądu i ciepła. Przygotowywana instalacja z obszaru energetyki rozproszonej poprawi równocześnie bezpieczeństwo zasilania ZG Brzeszcze na wypadek wystąpienia awarii sieciowych. Możliwe jest również ograniczenie mocy zamówionej na jednym z przyłączy, co spowoduje ograniczenie kosztów po stronie kopalni" - powiedział prezes Taurona Wydobycie Zdzisław Filip, cytowany w komunikacie.
Eksploatacja węgla kamiennego przez ZG Brzeszcze prowadzona jest w warunkach wysokiego zagrożenia metanowego. Dla poprawy bezpieczeństwa kopalnia podjęła już działania, polegające na systematycznym odmetanowaniu pokładów węgla. W ich wyniku 40% metanu, absorbowanego na węglu, zostaje usunięte przez odmetanowanie, a pozostałe 60% przez wentylację wyrobisk górniczych, podano także.
"Dwie instalacje kogeneracyjne o mocy 2,7 MWe każda przyczynią się nie tylko do bardziej efektywnego wykorzystania energii chemicznej zawartej w gazie z odmetanowania pokładów węgla, ale również do zwiększenia udziału Grupy Tauron w Rynku Mocy - projektowany przychód z instalacji, jako jednostek wytwórczych JW1 to ok. 19 mln zł w okresie 17 lat. Silniki zaczną pracować w ZG Brzeszcze od 2021 roku" - czytamy dalej.
Obecnie kopalnia sprzedaje cały gaz pozyskany z odmetanowania do pobliskich elektrociepłowni.
Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.
(ISBnews)