„Gratulujemy narodowi ukraińskiemu sukcesu w przeprowadzeniu pierwszej tury wyborów prezydenta. Życzymy wam sukcesów w drugiej turze wyborów prezydenckich oraz w jesiennych wyborach do parlamentu. USA tradycyjnie nie popierają w wyborach żadnego kandydata, jednak opowiadają się za przestrzeganiem zasad” – powiedział.

Volker wystąpił za pośrednictwem łącza wideo przed gośćmi XII Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa, które organizuje Fundacja Open Ukraine byłego premiera Arsenija Jaceniuka. Jak mówił, USA popierają Ukrainę w rozwoju demokracji, reformach gospodarczych i walce z korupcją.

Dyplomata odniósł się także do trwającego od 2014 r. konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Powtórzył, że dla jego uregulowania konieczna jest realizacja mińskich porozumień w tej sprawie.

„Jesteśmy przekonani, że powinny być one wypełniane w pełnym wymiarze. Rosja nie przejawiła dotąd chęci, by to robić. Ale my nadal jesteśmy gotowi, by sprzyjać negocjacjom, wprowadzić siły pokojowe, by pomóc mieszkańcom wschodniej Ukrainy w powrocie do życia w pokoju” – powiedział Volker.

W drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie, która odbędzie się 21 kwietnia, spotkają się komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski i urzędujący prezydent Petro Poroszenko. Z sondaży przedwyborczych wynika, że nowym prezydentem zostanie Zełenski.