Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,05 proc. do 26.143,05 pkt.

S&P 500 zakończył sesję bez większych zmian na poziomie 2.888,32 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół o 0,21 proc. do 7.947,36 pkt.

Wśród spółek z DJI najmocniej rosły akcje Boeinga (o 1,4 proc.), zaś spadkom przewodził Unitedhealth (o 4,3 proc.). Na prawie 1-proc. minusie sesję zakończył kurs Apple, choć początek dnia był dla producenta iPhone'ów wzrostowy.

Blisko 3 proc. straciły walory Tesli. Z informacji medialnych wynika, że spółka odłożyła na półkę plany rozbudowy (o połowę) fabryki w Nevadzie z uwagi na niepewny popyt na elektryczne auta.

W piątek na Wall Street rozpoczyna się sezon wyników, który otwierają tradycyjnie ostatnio duże banki: JPMorgan Chase i Wells Fargo.

Analitycy spodziewają się słabego początku roku dla amerykańskich spółek i poprawy wyników w kolejnych kwartałach. Dla I kw. prognozy wskazują na spadek zysku na akcję spółek z S&P500 o 4,1 proc., na II kw. o -0,2 proc. W III kw. zyski mają wyjść nad kreskę (+2,4 proc.) i zakończyć IV kw. na poziomie +8,6 proc.

Od początku roku analitycy obniżyli prognozę wzrostu zysków spółek z S&P500 do 4,6 proc. z 8,4 proc., przy czym większe rewizje dotyczą I poł. roku.

Przemawiające za wzrostem presji inflacyjnej dane z USA osłabiły w czwartek Treasuries.

Rentowność 10-letnich papierów USA rośnie o 3 pb w okolice 2,50 proc.

Dolar umacnia się względem koszyka o 0,2 proc. EUR/USD spada o 0,1 proc., a USD/JPY idzie w górę o 0,6 proc.

Inwestorów zaskoczył odczyt cen produkcji w USA w marcu, które wzrosły o 0,6 proc. mdm wobec oczekiwanych +0,3 proc. W ujęciu rdr indeks PPI wzrósł o 2,2 proc. vs konsensus 1,9 proc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ub. tygodniu w USA spadła natomiast do najniższego poziomu od października 1969 r.

Trwa seria czwartkowych wystąpień przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Fed musi poważnie podchodzić do możliwości trwałego odwrócenie się krzywej UST - ocenił w czwartek prezes Fed z St. Louis James Bullard. Bankier liczy na wzrost nachylenia krzywej w II i III kw. w związku ze spodziewaną poprawą koniunktury.

Spread między 2- i 10-letnimi Treasuries wynosi w czwartek po południu ok. 14 pb. Wskaźnik osiągnął minimum w obecnym cyklu w grudniu 2018 r. na poziomie 10,7 pb.

W segmencie 2-5 lat spread między papierami jest ujemny niemal nieprzerwanie od połowy stycznia i w czwartek wynosi ok. 4 pb.

Fed może pozwolić sobie na cierpliwość względem podejmowania jakichkolwiek działań w polityce monetarnej z uwagi na gospodarkę - rosnącą nieco powyżej potencjału i inflację w pobliżu celu - powiedział w czwartek Richard Clarida, wiceprezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Natomiast prezes Fed z Nowego Jorku John Williams ocenił, że z punktu widzenia polityki monetarnej gospodarka USA jest "zdrowa".

Biały Dom nie przestaje tymczasem krytykować Fed. Główny doradca ds. gospodarczych Donalda Trumpa - Larry Kudlow - ocenił w czwartek, że stopy proc. w USA powinny zostać ścięte o 50 pb. Dodał, że Jerome Powell może jeszcze stać się dobrym prezesem Fed.

W środowych zapisach z marcowego posiedzenia Fed większość członków FOMC uważało, iż ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB uzasadniają wstrzymanie podwyżek stóp procentowych w 2019 r. Kilkoro członków Rezerwy było zdania, iż kolejnym ruchem Fed może być zarówno obniżka, jak i podwyżka stóp procentowych.

W rozmowach handlowych USA-Chiny widać kolejne postępy. Wall Street Journal informuje, że Pekin zgodził się otworzyć swój rynek przetwarzania danych w chmurze dla zagranicznych podmiotów.

Sekretarz Skarbu USA S. Mnuchin powiedział natomiast w środę wieczorem, że oba kraje co do zasady doszły do porozumienia ws. funkcjonowania mechanizmów implementujących zapisy negocjowanej umowy handlowej. (PAP Biznes)