Kierownictwo resortu finansów pokazało, jak mają wyglądać w szczegółach zmiany w podatku PIT. PIT 0 do 26 roku życia ma dotyczyć dochodów ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub pracy nakładczej. To rozwiązanie wejdzie w życie w tym roku od 1 października. Ma na tym skorzystać 1,5 mln osób. MF chce wprowadzić limit korzystania z tej ulgi na poziomie połowy obecnego w wysokości 42 764 zł.

 - Nie chcielibyśmy, by ulga została nadużyta. To rozwiązanie ma zapobiegać lukom i nadużyciom - tłumaczyła minister Teresa Czerwińska. Roczna korzyść dla osoby z minimalnym wynagrodzeniem ma wynieść 1592 zł a dla osób z maksymalnymi zarobkami w tym przedziale - 2986 zł. Rozwiązanie ma działać od 01.10.2019, ale w tym roku będzie dotyczyło jednej czwartej rocznego limitu. Skutek finansowy tej zmiany to 1,3 mld zł, z czego dla budżetu - 650 mln zł. Ulga nie zwalnia ze składek na ZUS i NFZ.

Pozostałe rozwiązania, czyli niższa stawka PIT 17 proc. i niższe koszty uzyskania przychodów, będą obowiązywać od 2020 roku. - Nie spowoduje to niepotrzebnych komplikacji po stronie płatników, dostosują się do zmiany i będą mieli na to czas – uzasadniła podkreślała minister finansów Teresa Czerwińska.

CZY ZEROWY PIT DLA OSÓB DO 26 ROKU ŻYCIA TO DOBRY POMYSŁ? [STUDIO DGP]

Kolejne rozwiązanie to wyższe zryczałtowane koszty uzyskania przychodu (KUP). Roczne KUP mają urosnąć z 1335 zł do 3 tys. zł. dla osób na jednym etacie. Jeśli dojeżdżają do pracy, to koszty urosną z 1688,72 do 3600 zł.

Z kolei nowa niższa stawka w PIT nie oznacza obniżenia dotychczasowej 18-proc., a wprowadzenie dodatkowej stawki na poziomie 17 proc. przy progu jak w przypadku PIT 0, czyli 42 764 zł. - To rozwiązanie ma dać korzyści z obniżenia PIT dla osób najmniej i przeciętnie zarabiających – uzasadnia zmiany Filip Świtała, wiceszef MF. Nowa stawka ma dotyczyć stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, z działalności gospodarczej osób fizycznych, emerytury i renty i praw majątkowych. Roczne korzyści dla osób z minimalnym wynagrodzeniem mają wynieść 472 zł, a dla tych, którzy zarabiają przeciętnie - 696 zł.

Koszty zmian w PIT

Jaki będzie koszt zmian w PIT w 2020 r.? Rzecznik resortu finansów Paweł Jurek poinformował na Twitterze, że ulga w dla młodych osób (tzw. PIT 0) będzie kosztowała 1,7 mld zł; podwyższenie kosztów uzyskania przychodów - 3,4 mld zł; obniżenie PIT do 17 proc. (próg 42764 zł) - 5,3 mld zł. Całość wyniesienie w sumie 10,4 mld zł.

Zdaniem szefowej resortu to pierwszy krok do redukcji klina podatkowego i stymulacji rynku pracy. Teresa Czerwińska podkreśliła, że choć skala działań powinna być dużo głębsza, to minister jest zwolennikiem ewolucji, a nie rewolucji.

>>> Czytaj też: Nie ma pieniędzy na reformę podatkową? Ekonomiści komentują tekst minister Czerwińskiej w DGP