Rzecznik prasowy 3 Flotylli Okrętów kmdr ppor. Radosław Pioch poinformował we wtorek, że marynarze pozostaną w Gdyni przez cały okres Świąt Wielkanocnych. Okręty opuszczą Gdynię rano we wtorek 23 kwietnia.

Zespół okrętów Stałego Zespołu Sił Morskich NATO-SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One), który odwiedzi Gdynię, tworzą: amerykański niszczyciel USS Gravely, będący jednocześnie jednostką flagową Zespołu, cztery fregaty – polska ORP Gen. K. Pułaski, hiszpańska ESPS Almirante Juan De Borbon, turecka TCG Gokova i brytyjska HMS Westmister, a także niemiecki okręt zaopatrzenia FGS Rhon.

Pioch wyjaśnił, że podczas pobytu w porcie dowódca zespołu fregat i niszczycieli kontradmirał Edward Cashman z US Navy wraz z dowódcami okrętów złożą oficjalne wizyty dowódcy Centrum Operacji Morskich-Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadmirałowi Krzysztofowi Jaworskiemu, prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi oraz dowódcy 3 Flotylli Okrętów kontradmirałowi Mirosławowi Jurkowlaniec.

Stały Zespół Okrętów NATO powstał w styczniu 1968 r. jako zespół Stanavforlant (Standing Naval Force Atlantic – Stały Zespół Sił Morskich na Atlantyku). W 2003 r. jego nazwę zmieniono na Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) i podporządkowano Dowództwu Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku.

Reklama

SNMG-1 jest częścią Sił Odpowiedzi NATO. SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych sojuszu północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Jego szkielet stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski.

"Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie" – wyjaśnił rzecznik prasowy 3 Flotylli Okrętów.

Dodał, że okręty wchodzące w skład SNMG-1 są zdolne do "monitorowania żeglugi, kontrolowania podejrzanych jednostek, prowadzenia akcji blokadowych oraz ewakuacji zagrożonej ludność", a także "mogą stanowić bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu". (PAP)

Autor: Robert Pietrzak