Farma wiatrowa Potęgowo jest obecnie największym tego typu projektem budowanym w Polsce - ocenia firma doradcza Ambiens, która uczestniczy przy procesach inwestycyjnych. Projekt wyróżnia się od względem liczby planowanych wiatraków i mocy. Inwestycja jest też realizowana w bardzo szybkim tempie - wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl. Budowa zaczęła się wczesna jesienią ubiegłego roku, a zakończyć ma się w roku 2020.

Elektrownia Potęgowo składać się będzie z 81 turbin wiatrowych firmy GE o mocy 2,5 MW oraz 2,75 MW. Zlokalizowana będzie w dwóch grupach w województwie pomorskim i zachodniopomorskim - w powiatach słupskim i sławieńskim. Minimalna odległość od linii brzegowej Morza Bałtyckiego wyniesie 9 km.

Jak wygląda największa farma wiatrowa?

Projekt stanowi kamień milowy jako pierwsza na dużą skalę lądowa farma wiatrowa finansowana w ramach nowego mechanizmu wsparcia - ocenił Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który angażuje się w największe inwestycje wiatrowe w Polsce. EBRD finansował między innymi Darłowo, gdzie w 2011 roku zaplanowano siłownie wiatrowe o mocy 250 MW. Ich budowa zajęła kilka lat. Teraz w gminie tej stoi 114 wiatraków podzielonych na kilka farm. Bank finansował też inne największe elektrownie wiatrowe w kraju - Margonin (120 MW) i Banie (106 MW).

- Duże projekty wiatrowe składają się z kilku kompleksów liczących po kilka, kilkanaście, a nawet więcej turbin wiatrowych. Można powiedzieć, że to takie klastry. To zespoły farm wiatrowych, które nawet gdy noszą jedną nazwę jako projekt, nie są skupione w jednym miejscu - wyjaśnia nam Anna Olszewska z EBRD.

Ruszyła lawina inwestycyjna

Ruszenie dużych projektów wiatrowych nie byłoby możliwe bez aukcji wsparcia odnawialnych źródeł energii. Przeprowadzona w listopadzie ubiegłego roku aukcja OZE dała możliwość zbudowania w kraju elektrowni wiatrowych o mocy ok. 1,1 tys. MW. Przyznano 31 kontraktów 23 deweloperom. Inwestują zarówno polskie firmy, jak i zagraniczne. PGE w ramach aukcji zagwarantowała sobie budowę trzech farm wiatrowych na Pomorzu Zachodnim: Starza, Rybice, Karnice II. Projekt pod nazwą "Klaster" ma mieć w sumie 97 MW. Z kolei w kwietniu informowano o innym ogromnym przedsięwzięciu wiatrowym - Jasna w województwie pomorskim. Ta realizowana przez niemieckiego inwestora farma wiatrowa ma liczyć 39 siłowni i mieć moc 132 MW, turbiny dostarczy Vestas.

Czy Polska wróciła w końcu na rynek wiatrowy? Jak długo to potrwa? Czy będą nowe pozwolenia na budowę? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

>>> Polecamy: Duże zmiany w gliwickiej fabryce Opla. Będzie produkowała samochody dostawcze