Warszawa, 04.06.2019 (ISBnews) - Prezes Budimeksu Dariusz Blocher został powołany na stanowisko dyrektora Grupy Ferrovial na Europę. Jednocześnie pozostanie prezesem Grupy Budimex w Polsce, podała spółka. Po raz pierwszy Polak obejmie tak wysokie stanowisko zarządcze w Grupie Ferrovial, podkreśliła spółka.
"Dariusz Blocher będzie zarządzał rynkiem europejskim Grupy Ferrovial: polskim, brytyjskim, irlandzkim i słowackim. Nową rolę połączy ze stanowiskiem prezesa Budimeksu w Polsce. Awans ten jest precedensem w historii Grupy Ferrovial. Po raz pierwszy Polak obejmie stanowisko zarządcze na poziomie kontynentalnym" - czytamy w komunikacie.
Dariusz Blocher jest związany z Budimeksem od 2002 roku. Początkowo odpowiadał za obszar zarządzania zasobami ludzkimi, następnie w 2007 roku został awansowany na stanowisko prezesa Budimeksu Dromeksu, a w 2009 roku Grupy Budimex. Od tego czasu przychód grupy wzrósł z 3 do 7,3 mld zł, a zatrudnienie osiągnęło 7 800 pracowników. Portfel zamówień realizowanych przez Budimex osiągnął rekordowy poziom 10 mld zł. Jako prezes Grupy Budimex zarządza także oddziałem niemieckim firmy oraz kontraktem budowlanym na Litwie, czytamy dalej.
Budimex jest od trzech lat największą grupą budowlaną w Polsce. Specjalizuje się w budownictwie: drogowym, kolejowym, energetycznym, przemysłowym i kubaturowym. Spółka buduje co czwarty kilometr drogi ekspresowej i autostradowej w Polsce. Od 2018 roku pozostaje w pierwszej trójce generalnych wykonawców budownictwa kolejowego w kraju. Działa na rynku deweloperskim realizując projekty poprzez Budimex Nieruchomości. Dodatkowo w ramach spółki Mostostal Kraków zapewnia usługi w zakresie wykonawstwa i montażu konstrukcji stalowych oraz urządzeń dla przemysłu, podano także.
Grupa Ferrovial jest w pierwszej dziesiątce największych firm budowlanych w Europie i w pierwszej dwudziestce firm konstrukcyjnych na świecie. Zatrudnia 92 tysiące pracowników i jest notowana na hiszpańskiej giełdzie w kategorii największych firm hiszpańskich blue-chip IBEX 35. Przychody Ferrovial w 2018 roku wyniosły 5,7 mld euro.
Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2018 r. miał 7,38 mld zł skonsolidowanych przychodów.
(ISBnews)