Na wtorkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 0,6 proc. do 2.295,60 pkt., WIG zwyżkował 0,5 proc. do 59.200,36 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,4 proc. do 4.026,02 pkt., a sWIG80 zyskał 0,4 proc. do 11.586,87 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 1.144 mln zł, z czego 1.105 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

Do 11.00 WIG20 wahał się wokół poziomu poniedziałkowego zamknięcia, po czym rozpoczął fazę wzrostów, która wyniosła indeks w pobliże 2.300 pkt. WIG20 naśladował zachowanie DAX-a co do kierunku notowań, lecz nie skali wzrostów. Podobnie jak warszawski parkiet, choć nieco słabiej, zachowywały się rynki z regionu – rosyjski RTS, węgierski BUX i czeski PX – zyskały od 0,04 proc. do 0,27 proc.

Reklama

DAX wzrósł o 1,0 proc., a S&P500 zwyżkował 0,3 proc. o 17.15.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: Orange – o 4,3 proc., KGHM – o 3,4 proc. i Play – o 2,6 proc.

UOKiK podał we wtorek, że Orange Polska ma zgodę urzędu na przejęcie spółki informatycznej BlueSoft.

W gronie spółek z WIG20, których kursy akcji najbardziej straciły, były: JSW – spadek o 6,0 proc., CD Projekt – o 3,1 proc., i PGE – o 2,1 proc.

JSW poinformowało podczas wtorkowej sesji, że rada nadzorcza odwołała z zarządu Daniela Ozona pełniącego funkcję prezesa i delegowała członka rady nadzorczej Roberta Małłka do pełnienia funkcji prezesa.

„Po tym odwołaniu jednoznacznie rośnie ryzyko, że JSW zaangażuje się w jakieś projekty, np. w sektorze energetycznym. Pojawiał się już temat Ostrołęki C, należącej do Tauronu kopalni Janina, czy elektromobilności, ale nie można wykluczyć, że pojawi się też coś innego” – powiedział PAP Biznes analityk Trigon DM Zbigniew Porczyk.

Porczyk wskazał, że po odwołaniu Ozona przejęcie aktywów Prairie Mining albo się odkłada mocno w czasie, albo będzie w ogóle zarzucone.

"Tymczasem ta transakcja byłaby bardzo pozytywna dla JSW" - dodał.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Biomedu Lublin - wzrost o 32,5 proc., Kruka – o 6,1 proc. i Trakcji – o 5,0 proc.

Biomed Lublin podał w trakcie sesji, że zażegnał problemy z jakością jego dwóch kluczowych produktów leczniczych i obecnie produkuje oba preparaty, wykorzystując 100 proc. swoich możliwości produkcyjnych.

Kurs akcji Trakcji po trzecim dniu wzrostu notowań od 6 czerwca zyskał ok. 37 proc.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Prairie Mining - spadek o 20,9 proc., Ursusa – o 16,5 proc., i ZM Kania – o 11,3 proc.

Prairie Mining była najniżej od lutego 2019. Analitycy ocenili, że odwołanie Daniela Ozona z funkcji prezesa zarządu JSW zmniejsza szansę na przejęcie Prairie przez jastrzębską spółkę.

Kurs Ursusa był najniżej od listopada 2018.

W poniedziałek późnym wieczorem Ursus poinformował, że konsorcjum Ursus Bus z udziałem spółki otrzymało pismo z NCBR o wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i odrzuceniu oferty na opracowanie i dostawę typoszeregu innowacyjnych pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego.

W trakcie sesji na rynek napłynęła informacja, że ZM Kania dostały wypowiedzenie umów leasingu floty samochodowej i zostały wezwane do niezwłocznego oddania pojazdów leasingodawcy.