W badaniu, przeprowadzonym przez Centrum Socis i Komitet Wyborców Ukrainy, na drugie miejsce wysunęła się Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki. Może ona liczyć na 7,9 procent poparcia.

Poprzedni sondaż przedwyborczy, który został opublikowany w poniedziałek, dawał Słudze Narodu ponad 34 procent głosów; na drugim miejscu była wówczas prorosyjska Platforma Opozycyjna – Za Życie z poparciem wynoszącym ponad 9 procent.

W sondażu, którego wyniki ogłoszono w piątek, Platforma Opozycyjna spadła na trzecie miejsce. Chce na nią głosować 7,7 procent badanych. Czwarte miejsce otrzymała Batkiwszczyna (Ojczyzna) byłej premier Julii Tymoszenko. Cieszy się ona poparciem 7,2 procent.

Reklama

Pozostałe ugrupowania polityczne, które wezmą udział w wyborach, nie przekraczają obowiązującego na Ukrainie 5-procentowego progu wyborczego. Blisko progu znajduje się partia Siła i Honor byłego szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ihora Smeszki (4,2 procent) oraz partia Hołos (Głos) znanego muzyka rockowego i lidera popularnego zespołu Okean Elzy Swiatosława Wakarczuka (4,1 procent).

Wyniki sondażu odnoszą się jedynie do połowy 450-osobowego parlamentu Ukrainy. Zgodnie z ordynacją wyborczą 225 posłów wybieranych jest z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a druga połowa wyłaniana jest w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Prezydent Zełenski, który doszedł do władzy w maju, rozwiązał Radę Najwyższą Ukrainy i wyznaczył przedterminowe wybory parlamentarne na 21 lipca.

>>> Czytaj też: Rosja zaczęła wydawać paszporty mieszkańcom Donbasu