Sasin pytany był we wtorek w radiowej Jedynce m.in. o prace nad tzw. ustawą antylichwiarską przygotowaną przez resort sprawiedliwości. Ma ona ograniczyć samowolę działania firm pożyczkowych.

"Ustawa jest gotowa. Dzisiaj rada ministrów tą ustawę przyjmie i niezwłocznie kierujemy ją do Sejmu, tak, żeby jeszcze w lipcu parlament mógł tą ustawę przyjąć. Tu nie ma co dłużej czekać" - powiedział wicepremier Jacek Sasin we wtorek w radiowej Jedynce.

Wicepremier zapytany o to, co ustawa zmieni, wyliczał: "Po pierwsze wprowadza nadzór KNF nad firmami pożyczkowymi - tu już nie będzie bezhołowia. Tutaj będzie już kontrola tego rynku, jak rynku bankowego łącznie z pośrednikami, którzy są często tymi, którzy oferują te bardzo niekorzystne, nieuczciwe warunki" - mówił.

"Po drugie - górna granica kosztów takiej pożyczki - 65 proc. - tyle jest w tej ustawie zapisane, to jest mniej niż w wielu krajach UE" - mówił.

Sasin zapewnił również, że ustawa powstrzyma proceder wyłudzania mieszkań i nieruchomości.

"Koniec z takimi sytuacjami, gdzie często osoby w dramatycznej sytuacji, często osoby starsze, za pożyczkę 2 tys. zł traciły mieszkanie, w którym mieszkały. Taki proceder będzie po prostu prawnie zabroniony" - zapewniał.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski