w PLN zmiana rdr (w proc.) zmiana mdm (w proc.)
WYNAGRODZENIE 5.057,82 7,7 -2,5
konsensus PAP - 7,2 -3,0
w tys. zmiana rdr (w proc.) zmiana mdm (w proc.)
ZATRUDNIENIE 6.380,2 2,7 -0,2
konsensus PAP - 2,9 0,0

W środę Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2019 r. wyniosło 5 tys. 57,82 zł, co oznacza wzrost rok do roku o 7,7 proc.

Zdaniem ekonomisty ING BŚ struktura wzrostu pozostaje "stosunkowo zrównoważona". Jak wskazał, jedynym sektorem, który notuje spowolnienie jest budownictwo, co - według niego - jest związane raczej z efektami statystycznymi niż koniunkturalnymi.

W ocenie Rybackiego w czerwcu wynik będzie niższy z powodu wysokiej bazy statystycznej, w kolejnych miesiącach jednak spodziewa się zbliżonych wzrostów. "Dynamika w najbliższym kwartale powinna oscylować w okolicy 7-8 proc. r/r." - zaznaczył.

Reklama

"Taką prognozę wspiera m.in. badanie NBP Szybki Monitoring – odsetek przedsiębiorstw raportujących podwyżki w 2 kw. (38,1 proc.) znajduje się na historycznie wysokich poziomach" - napisał w komentarzu przesłanym PAP.

Ekonomista przypomniał, że według środowych danych GUS dynamika zatrudnienia spadła z 2,9 proc. do 2,7 proc. rdr, poniżej rynkowych prognoz (2,9 proc.). Jego zdaniem "niższa dynamika odzwierciedla raczej bariery po stronie podaży pracy, aniżeli spadek popytu". Jak napisał, badania ankietowe prowadzone w przemyśle wskazują na niewielki spadek odsetka firm raportujących plany powiększenia zatrudnienia w pierwszym kwartale. Duża liczba przedsiębiorstw (49,4 proc. respondentów) dalej raportuje też problemy z rekrutacją, co sugeruje wciąż wysoki popyt na pracowników - zauważył.