Chodzi o powołaną właśnie spółkę ARP Leasing, która ma oferować przedsiębiorcom usługi leasingowe typu asset finance.

Nowa spółka będzie wspierać firmy, które chcą zakupić specjalistyczny sprzęt, maszyny do produkcji przemysłowej oraz inne urządzenia. Umowa leasingu ma być zawierana na maksymalny okres 5 lat, zaś minimalna opłata wstępna wyniesie 10 proc. wartości przedmiotu leasingu. Leasingowany sprzęt będzie można wykupić po 5 latach – za minimum 1 proc. jego wartości.

- W ostatnich latach leasing stał się popularną alternatywą finansowania inwestycji, zwłaszcza w sektorze MSP. W strategii Agencji Rozwoju Przemysłu wsparcie tego sektora stanowi bardzo ważny element, dlatego postanowiliśmy uzupełnić ofertę finasowania małych i średnich przedsiębiorstw o możliwość skorzystania z tej formuły i uruchomiliśmy ARP Leasing. To doskonałe uzupełnienie oferty leasingowej już istniejącej na rynku, szczególnie w obszarach trudnych do sfinansowania jak skomplikowane ciągi technologiczne o ściśle określonych parametrach. Na rynku brakowało dotąd takich usług, ARP Leasing dobrze zagospodaruje tę niszę – uważa Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP.

- ARP Leasing to także wiele korzyści dla przedsiębiorców m.in. alternatywa lub uzupełnienie posiadanych już produktów kredytowych, a także możliwość finansowania zakupu bez naruszenia środków własnych. Jestem przekonany, że nasza nowa spółka w pełni zaspokoi rosnące potrzeby przedsiębiorców w zakresie leasingu – zaznacza Kolczyński.

Leasing przemysłowy potrzebny od zaraz

Reklama

Firmy w coraz większym stopniu będą posiłkować się leasingiem maszyn przemysłowych – wynika z danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL). Obok najczęściej kojarzonych z leasingiem samochodów, aż 25 proc. aktywów, które są leasingowane w polskich firmach, to maszyny i urządzenia przemysłowe.

Szczególne miejsce wśród nich zajmują maszyny rolnicze, na których leasing w zeszłym roku wydano w Polsce aż 5,2 mld zł (21,3 proc. wszystkich leasingowanych maszyn i urządzeń). Duży udział wśród leasingowanych urządzeń mają również sprzęt budowlany oraz maszyny do obróbki metali. W ubiegłym roku polskie firmy przeznaczyły na ten cel odpowiednio 3,7 oraz 2,2 mld zł. Wśród leasingowanych urządzeń znajduje się też sprzęt medyczny, gastronomiczny, czy maszyny do produkcji tworzyw sztucznych. W sumie w 2018 roku przedsiębiorcy nad Wisłą na leasing urządzeń przeznaczyli ponad 20 mld zł.

- W zeszłym roku polska branża leasingowa dzięki wysokiemu poziomowi finansowania przedsiębiorstw awansowała z 7. na 5. miejsce w rankingu europejskim. To najwyższa lokata zajmowana przez polską branżę leasingową w historii. Liczę na to, że dzięki powstaniu ARP Leasing już wkrótce znajdziemy się na podium – powiedział Wojciech Miedziński, prezes ARP Leasing.

Inne formy wsparcia dla firm

Oprócz oferty leasingowej związanej ze spółką ARP Leasing, Agencja Rozwoju Przemysłu dysponuje także innymi formami wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Są wśród nich m.in. pożyczki dla małych i średnich firm, związane z finansowaniem inwestycyjnym, obrotowym czy finansowaniem realizacji kontraktów. ARP prowadzi również specjalistyczne centra obsługi przedsiębiorców, w ramach których firmy mogą otrzymać różnego rodzaju wsparcie na lokalnym rynku. Z kolei przedsiębiorstwa planujące ekspansję zagraniczną mogą liczyć na pomoc w zakresie rozwijania działań eksportowych.