W rozmowie przed rozpoczynającym się w piątek szczytem G20 w Osace Xi zapoznał Muna z wynikami swojej niedawnej wizyty w Pjongjangu, gdzie dyskutował z Kimem m.in. o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego – podała południowokoreańska agencja Yonhap.

Kim ma nadzieję na „poprawę zewnętrznych warunków”, podczas gdy jego kraj dąży do rozwoju gospodarczego i poprawy życia mieszkańców – powiedział Xi, cytowany przez rzeczniczkę kancelarii Muna, Ko Min Dzung. Według Yonhapu odniósł się w ten sposób do międzynarodowych sankcji nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia.

Chiński prezydent powiedział, że Kim chce rozwiązać spór na drodze rozmów i jest skłonny zachować cierpliwość, by znaleźć „rozsądną metodę”. Korea Północna liczy również na utrzymanie nastroju dialogu z Koreą Południową oraz rozwój dwustronnej współpracy i pojednanie.

Rzeczniczka Muna określiła te wypowiedzi Xi jako jego „wrażenia” ze spotkania z Kimem.

Mun i Xi poruszyli również temat amerykańsko-chińskiego sporu o cyberbezpieczeństwo, związanego z technologią 5G, a także amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD, rozmieszczonego na terytorium Korei Płd., przeciwko któremu protestuje Pekin.

Reklama

Xi poprosił Muna, aby rozwiązał problem THAAD, na co Mun odparł, że jest to związane z denuklearyzacją Korei Płn. - podał Yonhap.

Kim Dzong Un wielokrotnie deklarował gotowość do rezygnacji z broni jądrowej, ale konkretny harmonogram likwidacji północnokoreańskiego programu zbrojeń nuklearnych nie został ogłoszony. Negocjacje w tej sprawie pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem załamały się po fiasku lutowego szczytu z udziałem Kima i prezydenta USA Donalda Trumpa w Hanoi.

Pjongjang domaga się zniesienia międzynarodowych sankcji, ale USA wykluczają ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w kierunku całkowitej i zweryfikowanej denuklearyzacji Korei Płn. Mun ujawnił w środę, że USA i Korea Płn. prowadzą "zakulisowe rozmowy" w sprawie organizacji kolejnego szczytu przywódców.

Andrzej Borowiak (PAP)