W rozmowie przed rozpoczynającym się w piątek szczytem G20 w Osace Xi zapoznał Muna z wynikami swojej niedawnej wizyty w Pjongjangu, gdzie dyskutował z Kimem m.in. o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego – podała południowokoreańska agencja Yonhap.

Kim ma nadzieję na „poprawę zewnętrznych warunków”, podczas gdy jego kraj dąży do rozwoju gospodarczego i poprawy życia mieszkańców – powiedział Xi, cytowany przez rzeczniczkę kancelarii Muna, Ko Min Dzung. Według Yonhapu odniósł się w ten sposób do międzynarodowych sankcji nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia.

Chiński prezydent powiedział, że Kim chce rozwiązać spór na drodze rozmów i jest skłonny zachować cierpliwość, by znaleźć „rozsądną metodę”. Korea Północna liczy również na utrzymanie nastroju dialogu z Koreą Południową oraz rozwój dwustronnej współpracy i pojednanie.

Rzeczniczka Muna określiła te wypowiedzi Xi jako jego „wrażenia” ze spotkania z Kimem.

Mun i Xi poruszyli również temat amerykańsko-chińskiego sporu o cyberbezpieczeństwo, związanego z technologią 5G, a także amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD, rozmieszczonego na terytorium Korei Płd., przeciwko któremu protestuje Pekin.

Xi poprosił Muna, aby rozwiązał problem THAAD, na co Mun odparł, że jest to związane z denuklearyzacją Korei Płn. - podał Yonhap.

Kim Dzong Un wielokrotnie deklarował gotowość do rezygnacji z broni jądrowej, ale konkretny harmonogram likwidacji północnokoreańskiego programu zbrojeń nuklearnych nie został ogłoszony. Negocjacje w tej sprawie pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem załamały się po fiasku lutowego szczytu z udziałem Kima i prezydenta USA Donalda Trumpa w Hanoi.

Pjongjang domaga się zniesienia międzynarodowych sankcji, ale USA wykluczają ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w kierunku całkowitej i zweryfikowanej denuklearyzacji Korei Płn. Mun ujawnił w środę, że USA i Korea Płn. prowadzą "zakulisowe rozmowy" w sprawie organizacji kolejnego szczytu przywódców.

Andrzej Borowiak (PAP)