W komunikacie wskazano, że Lipton będzie pełnić obowiązki dyrektora MFW w okresie, gdy toczyć się będzie procedura nominacji Lagarde na stanowiska szefowej Europejskiego Banku Centralnego. Nie podano jednak, czy fundusz zamierza rozpisać konkurs na to stanowisko - pisze w komentarzu Reuters.

Wcześniej we wtorek, Christina Lagarde, której kandydaturę poparli liderzy państw członkowskich UE podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej, zadeklarowała, że rezygnuje z pracy dla MFW w okresie, gdy będzie trwać procedura nominacyjna dot. objęcia przez nią urzędu w EBC.

Lagarde, która będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku, napisała też na Twitterze, że czuje się "bardzo zaszczycona" wyborem na szefową EBC.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział podczas konferencji prasowej, po trzech dniach negocjacji w sprawie obsadzenia najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej, że jest "absolutnie pewien", iż Lagarde będzie niezależną szefową EBC. Niezależność polityczną jest wymogiem, jakie stawiają traktaty UE, gdy chodzi o stanowisko szefa EBC.

"Christine Lagarde, ze swym międzynarodowym doświadczeniem i pozycją dyrektora zarządzającego MFW, będzie doskonałym szefem EBC" - dodał Tusk.

Jak prognozuje Reuters, zatwierdzenie tej nominacji będzie w zasadzie formalnością, choć może długo potrwać. Kandydaturę Lagarde muszą zaakceptować państwa unijne, Parlament Europejski oraz rada prezesów banków centralnych EBC.

Lagarde stanęła na czele MFW w połowie 2011 roku po dymisji Dominique'a Strauss-Kahna. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku, a wcześniej, w latach 2007-2011 była pierwszą kobietą - ministrem finansów Francji.

Kandydaturę Christine Lagarde zaproponował prezydent Francji Emmanuel Macron, zyskała ona poparcie kanclerz Niemiec, Angeli Merkel i liderów pozostałych państw unijnych podczas trzydniowego szczytu liderów państw unijnych, jaki zakończył się we wtorek w Brukseli.

Poprzednikiem Lagarde na stanowisku szefa EBC był włoski ekonomista, profesor ekonomii i dygnitarz – Mario Draghi. Objął on to stanowisko w 2011 r. (PAP)

mars/