Według francuskiego ministerstwa obrony zamówienie ma łączną wartość 1,2 mld euro i poza czterema korwetami obejmuje również modernizację dwóch posiadanych przez Rumunię dawnych brytyjskich fregat typu 22 oraz budowę centrum obsługi technicznej i centrum szkoleniowego. Pierwsze korwety mają być dostarczone w 2022 roku.

"Rumunia będzie pierwszym w Europie, ale także pierwszym w NATO państwem, który otrzyma okręty tego typu. Korwety Gowind idealnie spełniają wymagania zapewnienia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym" - podkreślił francuski resort obrony. Do rządu Francji należy 62 proc. udziałów w Naval Group.

Jedynym użytkownikiem korwet typu Gowind jest obecnie Egipt z jedną jednostką w służbie i trzema w budowie. Te napędzane silnikami Diesla okręty mają 2,5 tys. ton wyporności i prędkość maksymalną 25 węzłów. Ich uzbrojenie stanowią pociski kierowane - przeciwlotnicze MICA i przeciwokrętowe Exocet - oraz dwie potrójne wyrzutnie torpedowe do walki z okrętami podwodnymi, jak też uniwersalna szybkostrzelna armata kalibru 76 milimetrów i dwa 20-milimetrowe działka.

Jak zapewnia producent korwet, ich pokładowy system wykrywania i śledzenia celów oraz kierowania ogniem w pełni odpowiada standardom NATO.

Fregaty typu 22 mają otrzymać w ramach modernizacji radary francuskiej firmy Thales i pociski kierowane europejskiego konsorcjum MBDA. (PAP)