Wcześniej tego dnia Iran ogłosił decyzję o rozpoczęciu wzbogacania uranu powyżej limitu z tego układu.

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni oświadczeniem Iranu o rozpoczęciu wzbogacania uranu powyżej limitu 3,67 proc." - podkreśliła Kocijanczicz.

"Stanowczo wzywamy Iran do zaprzestania i wycofania wszystkich działań niezgodnych z jego zobowiązaniami (...) Jesteśmy w kontakcie z innymi uczestnikami JCPoA w sprawie następnych kroków wynikających z zasad JCPoA, w tym (obrad) komisji wspólnej" - wskazała.

Do zakończenia działań podważających zobowiązania wynikające z tego układu wcześniej w niedzielę wezwały Teheran ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec i Wielkiej Brytanii. Decyzję Iranu potępił również prezydent Francji Emmanuel Macron.

Reklama

W niedzielę rzecznik rządu w Teheranie Ali Rabiei ogłosił, że Iran rozpoczyna wzbogacanie uranu powyżej poziomu ustalonego w układzie nuklearnym.

Wiceszef MSZ Iranu Abbas Arakczi tłumaczył, że jego kraj podjął takie działania, ponieważ pozostali członkowie umowy nie pomogli Teheranowi w sprzedaży ropy. Ostrzegł, że jeśli taka sytuacja się utrzyma, to Iran co 60 dni będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania wynikające z tego porozumienia.

Prezydent Donald Trump wycofał USA w 2018 roku z paktu nuklearnego z Iranem, jednak pozostałe mocarstwa, które sygnowały te umowę, chcą ją utrzymać w mocy. Jest to bardzo trudne, bo Waszyngton nałożył sankcje na Iran i grozi takimi retorsjami wszystkim krajom i podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować. (PAP)

ndz/ mc/