O tym, że premier złożył gratulacje Micotakisowi, poinformował przedstawiciel partii ND, cytowany przez agencję Reutera. W poniedziałek Micotakis obejmie urząd premiera - dodał.

Według exit poll liberalno-konserwatywna ND zdobyła ok. 38-42 proc. głosów, a rządząca od 2015 r. Koalicja Radykalnej Lewicy (Syriza) uplasowała się na drugim miejscu z wynikiem 26,5-30,5 proc.

Greckie MSW prognozuje, że na ND zagłosowało 39,8 proc. wyborców, a na Syrizę - 31,5 proc. Minister finansów Euklid Cakalotos powiedział, że wynik świadczy o "wielkiej wygranej" Narodowej Demokracji. "Ludzie uwierzyli w ich program, mimo tego, że jest mętny" - wskazał.

Wynik neonazistowskiego Złotego Świtu według prognoz MSW oscyluje wokół 3-procentowego progu wyborczego (obecnie 2,96 proc.).

Tymczasem policja poinformowała, że w jednym z lokali wyborczych w szkole w rejonie Eksarchia w centrum Aten chwilę po zamknięciu głosowania skradziono urnę wyborczą. Dodano, że urnę wyniosła grupa młodych ludzi. AP zaznacza, że w tej okolicy często dochodzi do incydentów z udziałem anarchistów. (PAP)