O jego zwolnieniu poinformował w poniedziałek honorowy przewodniczący stowarzyszenia weteranów jednostki antyterrorystycznej Alfa Siergiej Gonczarow. "Został zwolniony jakiś czas temu" - cytuje jego słowa agencja Interfax. Po zwolnieniu Kanakin objął urząd szefa stowarzyszenia weteranów jednostki.

Gonczarow przekazał, że dekret o dymisji Kanakina prezydent Władimir Putin wydał w maju i podkreślił, że nie należy wiązać zwolnienia generała z niedawnym zatrzymaniem w Moskwie siedmiu oficerów FSB, w tym trzech z Grupy Alfa. Mieli oni zainscenizować przeszukania w jednym z rosyjskich banków i ukraść ponad 130 mln rubli (2,2 mln dol.). 5 lipca pięciu oficerów zostało aresztowanych przez sąd garnizonowy w Moskwie. Wobec kolejnych dwóch zasądzono areszt domowy. Są podejrzewani o rozbój; grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

Reklama

To pierwszy przypadek w 45-letniej historii jednostki, kiedy jego oficerowie "uczestniczą w takich bezprawnych działaniach" - podkreślił Gonczarow.

Rosyjska gazeta "Wiedomosti" podaje jednak, że źródła w FSB twierdzą, że związek pomiędzy aresztowaniem oficerów i zwolnieniem Kanakina jest oczywisty.

Kanakin, uhonorowany tytułem Bohatera Rosji, służył w Alfie ok. 35 lat. Brał udział w wielu operacjach specjalnych na terytorium ZSRR i Rosji, m.in. w uwolnieniu zakładników w moskiewskim Teatrze na Dubrowce w 2002 roku i w szkole w Biesłanie w 2004 r.

Oddział specjalny "A" (Alfa) powstał w 1974 r. w ramach sił KGB. Bojownicy Alfy brali udział m.in. w szturmach na pałac Amina w Kabulu w 1979 r. i wieżę telewizyjną w Wilnie w 1991 r. Po rozpadzie ZSRR grupa uczestniczyła m.in. w dwóch wojnach czeczeńskich. (PAP)