Pieskow ocenił jako wewnętrzną sprawę Ukrainy polecenie jej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o opracowaniu sposobu przyznawania obywatelstwa Ukrainy - jako drugiego - etnicznym Ukraińcom z przyjaznych państw. Dodał następnie, że również "wewnętrzną sprawą Rosji" jest decyzja "sformalizowana poprzez podpisanie dekretu", wydanego przez Putina w czwartek.

Przedstawiciel Kremla powołał się też na prośby, które - jak zapewnił - napływały do Moskwy od mieszkańców Donbasu, w tym z tzw. republik ludowych (powołanych przez prorosyjskich separatystów - PAP).

Pieskow powiedział ponadto, że w trakcie niedawnej rozmowy telefonicznej Putin i Zełenski omawiali kwestię wymiany jeńców w formacie "wszyscy na wszystkich". Przyznał, że ustalono, iż "należałoby w rezultacie dojść do takiej formuły". Jednakże "poczyniono zastrzeżenie, że strona rosyjska i ukraińska w niektórych aspektach odmiennie rozumieją słowo +wszystkich+" - dodał Pieskow. Poinformował, że eksperci będą musieli zająć się "zbliżeniem tych pojęć" i wówczas "stanie się możliwa realizacja tego formatu".

Rzecznik Putina zaznaczył ponadto, że "znakomitym pierwszym krokiem" w rozpoczęciu normalizacji stosunków rosyjsko-ukraińskich mógłby być powrót do Rosji aresztowanego na Ukrainie dziennikarza rosyjskich mediów Kiriłła Wyszyńskiego. W ten sposób Pieskow skomentował wypowiedź Zełenskiego o tym, że pierwszym krokiem w procesie normalizacji stosunków między obu krajami mogłoby być uwolnienie przetrzymywanych przez Rosję 24 ukraińskich marynarzy.

Prezydenci Rosji i Ukrainy rozmawiali telefonicznie w zeszłym tygodniu. Pieskow powiedział w czwartek, że na razie nie jest omawiana możliwość ich osobistego spotkania, i ocenił, że "należy poczekać" na wybory parlamentarne na Ukrainie. Odbędą się one w najbliższą niedzielę.

Reklama

Putin w środę wydał dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Dekret dotyczy osób znajdujących się na terytorium Rosji, a wcześniej mieszkających w ukraińskim Donbasie. Dokument rozszerza zakres dekretu podpisanego przez prezydenta Rosji w kwietniu: wówczas przyznał on możliwość szybszego uzyskania paszportu Rosji przez mieszkańców terytoriów kontrolowanych przez separatystów. Teraz o paszporty rosyjskie będą mogli ubiegać się obywatele Ukrainy, którzy wcześniej mieszkali w Donbasie także w rejonach będących pod kontrolą ukraińskich władz centralnych.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)