Tak samo jak w poprzednich, również przedterminowych, wyborach do Rady Najwyższej z 2014 r. głosowanie nie jest organizowane na zajętym przez Rosję Krymie i w Donbasie na wschodzie kraju, gdzie trwa konflikt z separatystami wspieranymi przez wojska rosyjskie.

Mieszkańcy Krymu oraz kontrolowanych przez separatystów terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego będą mogli jednak wziąć udział w głosowaniu na terenach znajdujących się pod kontrolą legalnych władz Ukrainy.

W wyborach startują reprezentanci 64 ugrupowań politycznych. Jeden z ostatnich sondaży przedwyborczych, który przeprowadziło kijowskie Centrum Razumkowa, wskazuje, że na Sługę Narodu chce głosować ponad 40 proc. respondentów.

5-procentowy próg wyborczy pokonują także: prorosyjska Opozycyjna Platforma - Za Życie (ok. 12 proc.), Batkiwszczyna (Ojczyzna) b. premier Julii Tymoszenko (ok. 8 procent), Europejska Solidarność b. prezydenta Petra Poroszenki (ok. 7 procent) oraz Hołos (Głos) muzyka rockowego i lidera zespołu Okean Elzy Swiatosława Wakarczuka.

W niedzielnych wyborach połowę 450-osobowego parlamentu Ukraińcy wyłonią spośród kandydatów z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa), których jest 199.

Lokale wyborcze będą czynne w godz. 8-20 (7-19 w Polsce). Natychmiast po zamknięciu lokali oczekiwane są pierwsze wyniki sondaży powyborczych, tzw. exit-polls.

Na podanie oficjalnych wyników wyborów Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie ma czas do 5 sierpnia.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)