Szijjarto oznajmił, że ze względu na to, iż Indie są uważane za czołowe mocarstwo w kilku dziedzinach, a także biorąc pod uwagę węgierską wiedzę fachową, wyznaczono pięć głównych dziedzin, w których koncentrować się będzie budowanie współpracy z tym krajem. Są to: gospodarka wodna, cyfryzacja, produkcja filmowa, energia słoneczna i przemysł farmaceutyczny.

Jaishankar ze swej strony powiedział, że podczas rozmów była mowa o sprawach politycznych, o Grupie Wyszehradzkiej, o UE, a także o współpracy w dziedzinie oświaty, turystyki i nauki.

Szijjarto podkreślił, że gospodarka coraz szybciej rozwijających się krajów azjatyckich ma ogromny wpływ także na otwartą węgierską gospodarkę.

Odnośnie do gospodarki wodnej wskazał, że węgierskie przedsiębiorstwa są aktywne w regionie w sferze budowy miejskich systemów zaopatrzenia w wodę, gospodarki ściekami oraz oczyszczania wody. Jak dodał, w celu omówienia możliwości współpracy w październiku przybędzie do Budapesztu indyjski minister ds. wody.

Jak zaznaczył Szijjarto, Indie są siódmą co do wielkości gospodarką świata, a ich wzrost gospodarczy przekraczał w minionych latach 7 proc. Indyjskie firmy stanowią czwartą największą grupę wśród azjatyckich przedsiębiorstw inwestujących na Węgrzech, a 35 indyjskich firm daje pracę prawie 7 tys. Węgrów.

Dodał, że dynamicznie rośnie dwustronny handel – w zeszłym roku wzrósł o 16 proc.

Szijjarto zaznaczył też, że Węgry są zwolennikiem wznowienia rozmów o wolnym handlu między Unią Europejską i Indiami, co według niego służyłoby interesom Węgier.

Jaishankar podkreślił zaś, że konkurencyjność Węgier i środowisko inwestycyjne w tym kraju czynią zeń przydatnego partnera. Wyraził opinię, że oba kraje podzielają wiele celów i dlatego jest wiele możliwości współpracy.

Przed konferencją prasową obaj ministrowie podpisali porozumienie o programie wymiany kulturalnej.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)