Jest nowa KE, czas zacząć polowanie na czarownice. Na celowniku Polak i Węgier

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
11 września 2019, 07:21
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen/ShutterStock
Kraje nowej Unii, pominięte wcześniej przy obsadzaniu najwyższych stanowisk, zostały wczoraj dopieszczone: mają mieć czterech wiceprzewodniczących KE.

Spór o polskie sądy odziedziczą po znana z ostrej krytyki władz w Warszawie Czeszka Věra Jourová i niemniej krytyczny Belg Didier Reynders.

W Komisji Europejskiej otrzymali teki w obszarze wartości podstawowych i sprawiedliwości. Niewykluczone też, że Timmermans, który będzie zastępcą szefowej KE do spraw klimatu, szybko powróci na linię frontu. Holenderski polityk, znany jako twarz sporu o praworządność, teraz ma odpowiadać za „green deal” – nową ambitną politykę klimatyczną Wspólnoty. Oznacza to, że rząd PiS, który stawia na węgiel i obawia się, że zbyt ambitne cele klimatyczne uderzą w konkurencyjność polskiej gospodarki – właśnie z Timmermansem będzie musiał rozmawiać o pieniądzach na tzw. sprawiedliwą transformację. Czyli przestawianie gospodarki na niskoemisyjną.

Zaprezentowanych wczoraj kandydatów na komisarzy musi zatwierdzić jeszcze Parlament Europejski, który zazwyczaj wymusza zmianę kandydata jednej ze stolic lub jego portfolio. Polowanie na czarownice rozpocznie się 30 września. Typowani są w nim: Polak – kandydat na komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, i Węgier – twarz zmian w sądownictwie i były minister sprawiedliwości tego kraju oraz kandydat na komisarza ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa László Trócsányi.


Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj